Havárie, která změnila letectví: Proč jsou okna v letadle zakulacená?

05.07.2019 - redakce 100+1


Reklama

Oválná okna v letadlech nepředstavují samoúčelnou libůstku designérů, ale životně důležité opatření, které napomáhá tomu, aby se stroj ve vzduchu nerozpadl. V 50. letech minulého století došlo k havárii hned tří letounů, jejichž trup skončil doslova roztrhaný na kusy. Jednalo se o americká letadla De Havilland Comet a neštěstí si vyžádala desítky životů. 

TIP: Jak ochránit letadla před údery blesků?

Vyšetřování ukázalo, že inženýři udělali u konstrukce jednu zásadní chybu: Ponechali v ní čtvercová okna. Ta však ve značných výškách znamenají riziko, kvůli mírnému rozdílu mezi atmosférickým tlakem a tlakem v letadle. Kabina se v důsledku toho nepatrně roztahuje, a na materiál tak vzniká nápor. Nejvíc přitom trpí okenní rámy, respektive jejich ostré rohy, a pokud pnutí překročí určitou míru, může okno i prasknout. U oválného okénka ovšem nic podobného nehrozí, jelikož v jeho okolí se tlak šíří podstatně plynuleji. 

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907