Havárie strategických bombardérů: Na hraně jaderné apokalypsy

08.10.2016 - Petr Woletz

Za studené války došlo k celé řadě nehod nosičů jaderných zbraní, jež mohly skončit atomovým výbuchem

Atomová bomba v Goldsboro -<p>Jen taktak neskončila v roce 1961 obrovskou katastrofou kolize bombardovacího B-52G Stratofortress a tankovacího KC-135 Stratotanker, k níž došlo nedaleko městečka Goldsboro v Severní Karolíně.</p>
Atomová bomba v Goldsboro -

Jen taktak neskončila v roce 1961 obrovskou katastrofou kolize bombardovacího B-52G Stratofortress a tankovacího KC-135 Stratotanker, k níž došlo nedaleko městečka Goldsboro v Severní Karolíně.


Reklama

Při ohromném množství atomových zbraní a jejich nosičů nezbytně muselo docházet k nehodám. Američané doposud přiznali celkem 32 incidentů, v jejich terminologii označovaných jako Broken Arrow (Zlomený šíp), při kterých ztratili údajně deset kusů jaderné munice. Ke zveřejnění podrobnějších a především pravdivých informací o jednotlivých událostech přitom docházelo často se zpožděním v řádu desetiletí.

Sovětský svaz však na toto téma zarytě mlčí dodnes, nicméně prameny naznačují, že ve srovnání se zaoceánským rivalem postrádá možná až čtyřnásobně vyšší počet bomb. K první známé nehodě na americké straně došlo v roce 1950, když se při simulovaném cvičení pokusil pilot kvůli poruše motorů v mrazivém počasí odlehčit bombardér B-36 odhozem pumy Mark 4 někde na pomezí Aljašky a Kanady. U střely s redukovaným plutoniovým jádrem podle oficiálních údajů explodovala ještě ve vzduchu konvenční část, avšak štěpný materiál zmizel neznámo kam.

Bomba na dně oceánu i na stromě

Za zřejmě nejkurióznější lze považovat případ, který se stal o patnáct let později na letadlové USS Ticonderoga. Během cvičení asi 130 km od japonského ostrova Okinawa při přípravě na start spadl do moře z palubního výtahu bitevní letoun Douglas A-4 Skyhawk i s podvěšenou vodíkovou pumou B43, která následně sklouzla až na pět kilometrů hluboké mořské dno, kde leží dodnes.

TIP: Smrtící monstra: Nejhorší zbraně, které porodila studená válka

Jen taktak neskončila v roce 1961 obrovskou katastrofou půlnoční kolize bombardovacího B-52G Stratofortress a tankovacího KC-135 Stratotanker, k níž došlo nedaleko městečka Goldsboro v Severní Karolíně během doplňování paliva. Z útrob B-52, jenž se po srážce rozpadl ve vzduchu, vypadly dvě termonukleární hlavice Mark 39. Zatímco jedna se utopila v bažinaté půdě, druhou našli ve vzpřímené poloze opřenou o strom, na kterém se předtím zachytila padákem. Jednotlivé zdroje se liší při líčení počtu stupňů zajištění, které v jejím případě nesplnily svůj účel. Ale shodnou se na tom, že život širokého okolí visel na vlásku, přesněji řečeno na poslední pojistce, která naštěstí neselhala.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE SPECIÁL Jaderná válka

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907