Herschelovo panorama: Impozantní snímek téměř poloviny Mléčné dráhy

25.04.2016 - Martin Reichman


Reklama

Herschelova vesmírná observatoř pořídila ohromující panoramatický obraz Mléčné dráhy. Snímek složený ze stovek hodin pozorování zahrnuje přibližně 40 % roviny Mléčné dráhy. Impozantní obraz zachycuje bílé obláčky vesmírného prachu a plynu, stejně jako fialově a modře zářící oblasti rodících se nových hvězd. Soubor obsahuje i několik opravdových klenotů naší Galaxie – Orlí mlhovinu, mlhovinu Kočičí tlapky nebo Humří mlhovinu pro svůj tvar přezdívanou mlhovina Válka a Mír.

Reklama

  • Zdroj textu:

    esa.int

  • Zdroj fotografií: ESA/Herschel/PACS, SPIRE/Hi-GAL Project

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907