Říká se jí Humří mlhovina, nebo také mlhovina Válka a Mír (západní část prý připomíná holubici, východní pak lebku) v oficiálních katalozích ji ale najdete pod fádním označením NGC 6357. Ve skutečnosti nejde o jedinou mlhovinu, ale o komplex menších emisních mlhovin. Spletité tvary této nádherné mlhoviny opracovávají mezihvězdné větry a energetické záře mladých a nově vznikajících hmotných hvězd.
Součástí komplexu je i hvězdokupa Pismis 24 (na snímku poblíž středu), která je domovem nejhmotnějších hvězd, jaké jsou v naší Galaxii k vidění. Některé z nich jsou až 100× hmotnější než Slunce.
apod.nasa.gov
ZajímavostiJaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of Congress, CC0)
VědaPouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa Kennedy, CC BY-SA 4.0)
HistorieV bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VesmírHvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana Lobo, CC BY 4.0)