Himálajské jezero Rúp Kund je plné lidských kostí. Kde se tam vzaly?

24.02.2021 - Stanislav Mihulka

Ledovcové jezero Rúp Kund skrývá temné tajemství smrti několika set lidí

<p>Lidské kosti z jezera Rúp Kund.</p>

Lidské kosti z jezera Rúp Kund.


Reklama

Na úbočí indického masívu Trisul v Himálajích se v nadmořské výšce zhruba 5 kilometrů nachází překrásné ledovcové jezero Rúp Kund. V roce 1942 tam bylo objeveno několik set lidských pozůstatků v různé fázi rozkladu. Původ těchto lidí je stále naprosto záhadný. Jak to v podobných případech bývá, okolo mrtvých z Rúp Kundu se vyrojila spousta více či méně uvěřitelných teorií.

Genetici v roce 2019 zjistili, že nejméně 14 těchto lidí mělo těsnou spojitost s východním Středomořím. Zároveň šlo o nejmladší z objevených pozůstatků. Zemřeli kolem roku 1800, není ale jasné, jak se ocitli na „střeše světa“ ani jak tam zahynuli. Většina nalezených ostatků je ale mnohem starších. Pocházejí z doby kolem roku 800 našeho letopočtu. Pozůstatky náležejí jak mužům, tak i ženám, většinou mladým dospělým, podle všeho z různých indických etnik.

Zabila mrtvé v Rúp Kundu děsivá bouře?

Část odborníků souhlasí s místní legendou, podle které místní vládce s početným doprovodem rozhněval bohyni Nanda Devi. Ta měla seslat na tyto lidi obrovskou bouři, která je všechny zahubila. Tomu odpovídají i nejasná zranění na mnoha lebkách z jezera, zřejmě způsobená něčím kulatým, co padalo seshora. Mohlo jít o obrovské kroupy, které tehdy poutníky doslova utloukly. 

TIP: Archeologové odhalili záhadný kult lebek ve slavném tureckém Göbekli Tepe

Jedním z hlavních důvodů nevyřešené záhady jezera Rúp Kund je i to, že vlastně není příliš zkoumané. Je to sice relativně navštěvované místo extrémní turistiky, ale vzhledem ke vzdálenosti od civilizace, vysoké nadmořské výšce a drsnému podnebí, se tam vědci dostanou jen výjimečně. Do budoucna by se to ale mohlo změnit. Záhady dráždí lidskou zvědavost a v chladném prostředí jezera a jeho okolí se mohly zachovat doposud neobjevené pozůstatky, které by mohly záhadu osvětlit.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kromě roubování se Haji Kalimullah Khan věnuje i šlechtění manga a podařilo se mu vypěstovat vlastní odrůdy.

Zajímavosti
Věda

Jméno zakladatelů podniku dodnes připomínají Fidorky, zatímco jejich tváře neznáme.

Historie

Útok německé armády zastihl Rudou armádu nepřipravenou. Statisíce Sovětů padly do zajetí už v prvních týdnech bojů.

Válka

Největší jedinci zmije gabunské se mohou pochlubit až pěticentimetrovými zuby.

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907