Historická pozorování potvrzena: Stromy láme vítr o rychlosti 42 m/s

15.02.2016 - Stanislav Mihulka

Když se strom zlomí, tak nezáleží na jeho velikosti, ani na tom, jestli je to listnáč nebo jehličnan. Rozhoduje rychlost větru


Reklama

Když v lednu 2009 proletěla Francií zimní bouře Klaus, tak zdevastovala velké plochy lesa. Řada lidí si tehdy všimla, že bouře zlámala všechny stromy bez ohledu na jejich věk, výšku nebo druh stromu. A podobná pozorování uvádějí i historické prameny.

Francouzští vědci uskutečnili řadu laboratorních experimentů a tato pozorování potvrdili. Bouře může doopravdy zlomit všechny stromy, bez ohledu na to, jak vypadají. Ať je to dub nebo borovice, velký nebo malý strom, podle výsledků experimentů se stromy zlomí, když vítr dosáhne rychlosti přibližně 42 metrů za sekundu, čili něco přes 150 kilometrů za hodinu.

Proč nejsou velké a mohutné stromy výrazně odolnější vůči větru? Vědci to vysvětlují tak, že velké stromy mají více defektů ve kmeni, které usnadňují jejich zlomení. A velké stromy jsou také vystavené působení větru větší plochou.

  • Zdroj textu:

    Phys.org, Physical Review E

  • Zdroj fotografií: Joe D / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907