Historická pozorování potvrzena: Stromy láme vítr o rychlosti 42 m/s

15.02.2016 - Stanislav Mihulka

Když se strom zlomí, tak nezáleží na jeho velikosti, ani na tom, jestli je to listnáč nebo jehličnan. Rozhoduje rychlost větru


Reklama

Když v lednu 2009 proletěla Francií zimní bouře Klaus, tak zdevastovala velké plochy lesa. Řada lidí si tehdy všimla, že bouře zlámala všechny stromy bez ohledu na jejich věk, výšku nebo druh stromu. A podobná pozorování uvádějí i historické prameny.

Francouzští vědci uskutečnili řadu laboratorních experimentů a tato pozorování potvrdili. Bouře může doopravdy zlomit všechny stromy, bez ohledu na to, jak vypadají. Ať je to dub nebo borovice, velký nebo malý strom, podle výsledků experimentů se stromy zlomí, když vítr dosáhne rychlosti přibližně 42 metrů za sekundu, čili něco přes 150 kilometrů za hodinu.

Proč nejsou velké a mohutné stromy výrazně odolnější vůči větru? Vědci to vysvětlují tak, že velké stromy mají více defektů ve kmeni, které usnadňují jejich zlomení. A velké stromy jsou také vystavené působení větru větší plochou.

  • Zdroj textu:

    Phys.org, Physical Review E

  • Zdroj fotografií: Joe D / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907