Cestování proti proudu času: Vítejte v úžasných časech císaře Rudolfa II.

01.02.2017 - Pavel Vlček

Vítejte v úžasných časech císaře Rudolfa II., kdy se Praha probrala z ospalého klidu, aby se z ní stalo evropské velkoměsto

Šenk -<p>Ke svlažení hrdla sloužilo víno a pivo</p>
Šenk -

Ke svlažení hrdla sloužilo víno a pivo


Reklama

Změny, které přinesla skutečnost, že se Praha stala centrem Svaté říše římské národa německého, jsou obrovské. Město je, snad poprvé a ukáže se, že i naposled, v takovém měřítku, cílem imigrace. Ne ani tak na Starém či Novém Městě, ale zvláště na Malé Straně a Hradčanech se usídlili nejen všichni císařští služebníci a dodavatelé, ale také šlechta.

Co s sebou

Dost peněz. Připravte se na to, že v Praze je draze. Ceny stoupaly už dlouho, ale co se stala rezidenčním městem, vzrostly dramaticky. V červenci roku 1578 byl dokonce vydán drahotní řád, který zavedl kontrolu cen potravin a řemeslných výrobků. Přesto ceny stoupaly až do devadesátých let, kdy se ustálily na poměrně vysoké úrovni. Pokud však nemáte hluboko do kapsy, zamyslete se, zdali není vhodná doba ke koupi pozemku či domu přímo v císařově městě. Vzniká tu totiž řada nových stavebních parcel a domů.

Ubytování a občerstvení

O ubytování v Praze není nouze, ve všech měšťanských domech vám jistě rádi pronajmou pokoje a ustájí koně. Kromě toho je tu i pár domů, které se na ubytování specializují. A co dobrého si dát k jídlu? Hodně se vaří drůbež, z níž nejoblíbenější jsou kuřata; dále zvěřina, především zajíc; vepřové maso a všechny ty pochoutky ze zabíjačky – jitrničky, jelítka; množství ryb (včetně v Čechách lovených lososů), hovězí, telecí a jehněčí. Ze zeleniny se podává zelí i špenát, špergl (chřest) či artyčoky. Konzumují se i mléčné výrobky, jen sýr moc ne, ten je určen čeledi. Z jihu se dováží fíky a mandle, rovněž rýže a také broskve. Jednou z největších pochoutek jsou jelení houby – lanýže, které lze v Čechách sbírat, ovšem patří jen k vybraným tabulím.

Ke svlažení hrdla slouží víno domácí, ale dováží se i z Uher případně z Řecka. Milovníci piva si mohou pochutnávat pouze na pražských pivech vařených v měšťanských domech, nebo nanejvýš na dováženém rakovnickém pivu, vařeném na komorních statcích. Každý právovarečný dům má i svůj šenk, a to nejen pivní, ale i vinný, a může zde podávat i pálenku, pochopitelně bez hygienické kontroly. 

  • Zdroj textu:

    Živá historie 6/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mezi hlavní úkoly nindžů patřilo pronikat v přestrojení za nepřátelské linie a vynášet informace či zabíjet.

Zajímavosti

Dospělá kareta obecná (Caretta caretta) dorůstá bezmála jednoho metru a běžně váží více než sto kilogramů.

Příroda

Mládí prožila v radovánkách a nicnedělání

Historie

Povrch měsíce Europa

Vesmír

Tradice velí, že muž zajišťuje financování domácnosti. Jinak to pro muže bývá stresující.

Věda
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907