Londýnský Hyde Park, Kensingtonské zahrady, Clapham Common a další známá místa byla kdysi pastvinami pro ovce. Tito přežvýkaví sudokopytníci totiž představovali z dnešního pohledu dokonale ekologický multifunkční stroj
Stádo ovcí pochodující po ulici Kingsway v Londýně? Jakkoliv pitoreskní se tahle scéna může zdát, ovce byly skutečně naháněny do centra Londýna. Důvod? Efektivní a levné řešení problému s rostoucí trávou. Náklady na údržbu parků v metropoli totiž mohly být výrazně sníženy, pokud se tento úkol přenechal místo zahradníkům stádům ovcí.
Hyde Park, Kensingtonské zahrady, Clapham Common a další známá místa byly kdysi pastvinami pro ovce. Tito přežvýkaví sudokopytníci představovali z dnešního pohledu dokonale ekologický multifunkční stroj – kromě spásání přebytečné trávy totiž svými kopyty provzdušňovali půdu, kterou zároveň i pohnojili.
TIP: Zelený Santa a červená Eiffelovka. Historie byla barevná jinak, než si myslíme
O právo pást ovce v londýnských parcích se v pastevecké komunitě soutěžilo. Traduje se, že pastevec George Donald jednou přivedl do Londýna své stádo až z dalekého Aberdeenu ve Skotsku. Novinář a konzervativní politik Sir Harry Brittain se prý tehdy ptal: „To opravdu nebyly k dispozici žádné anglické ovce?“ Jestliže byly na konci 50. let ovce z parků vypuzeny, nedávno se ke své práci v hlavním městě Velké Británie vrátily; jejich stáda je dnes možné spatřit v londýnském Hampstead Heath.
VálkaSzent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHC, CC0)
ZajímavostiDavidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez González, CC BY-SA 4.0)
VědaLudwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK Stieler, CC0)
VesmírIlustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0)