Historie v barvě: Když ulicemi Londýna pochodovala stáda ovcí

Londýnský Hyde Park, Kensingtonské zahrady, Clapham Common a další známá místa byla kdysi pastvinami pro ovce. Tito přežvýkaví sudokopytníci totiž představovali z dnešního pohledu dokonale ekologický multifunkční stroj
Stádo ovcí pochodující po ulici Kingsway v Londýně? Jakkoliv pitoreskní se tahle scéna může zdát, ovce byly skutečně naháněny do centra Londýna. Důvod? Efektivní a levné řešení problému s rostoucí trávou. Náklady na údržbu parků v metropoli totiž mohly být výrazně sníženy, pokud se tento úkol přenechal místo zahradníkům stádům ovcí.

Hyde Park, Kensingtonské zahrady, Clapham Common a další známá místa byly kdysi pastvinami pro ovce. Tito přežvýkaví sudokopytníci představovali z dnešního pohledu dokonale ekologický multifunkční stroj – kromě spásání přebytečné trávy totiž svými kopyty provzdušňovali půdu, kterou zároveň i pohnojili.

TIP: Zelený Santa a červená Eiffelovka. Historie byla barevná jinak, než si myslíme

O právo pást ovce v londýnských parcích se v pastevecké komunitě soutěžilo. Traduje se, že pastevec George Donald jednou přivedl do Londýna své stádo až z dalekého Aberdeenu ve Skotsku. Novinář a konzervativní politik Sir Harry Brittain se prý tehdy ptal: „To opravdu nebyly k dispozici žádné anglické ovce?“ Jestliže byly na konci 50. let ovce z parků vypuzeny, nedávno se ke své práci v hlavním městě Velké Británie vrátily; jejich stáda je dnes možné spatřit v londýnském Hampstead Heath.


Další články v sekci