Historie v barvě: Když ulicemi Londýna pochodovala stáda ovcí

03.02.2022 - Redakce 100+1 historie

Londýnský Hyde Park, Kensingtonské zahrady, Clapham Common a další známá místa byla kdysi pastvinami pro ovce. Tito přežvýkaví sudokopytníci totiž představovali z dnešního pohledu dokonale ekologický multifunkční stroj

<p>Na této fotografii vede pastevec stádo po ulici Kingsway od Aldwyche směrem k Holbornu.</p>

Na této fotografii vede pastevec stádo po ulici Kingsway od Aldwyche směrem k Holbornu.


Reklama

Stádo ovcí pochodující po ulici Kingsway v Londýně? Jakkoliv pitoreskní se tahle scéna může zdát, ovce byly skutečně naháněny do centra Londýna. Důvod? Efektivní a levné řešení problému s rostoucí trávou. Náklady na údržbu parků v metropoli totiž mohly být výrazně sníženy, pokud se tento úkol přenechal místo zahradníkům stádům ovcí.

Hyde Park, Kensingtonské zahrady, Clapham Common a další známá místa byly kdysi pastvinami pro ovce. Tito přežvýkaví sudokopytníci představovali z dnešního pohledu dokonale ekologický multifunkční stroj – kromě spásání přebytečné trávy totiž svými kopyty provzdušňovali půdu, kterou zároveň i pohnojili.

TIP: Zelený Santa a červená Eiffelovka. Historie byla barevná jinak, než si myslíme

O právo pást ovce v londýnských parcích se v pastevecké komunitě soutěžilo. Traduje se, že pastevec George Donald jednou přivedl do Londýna své stádo až z dalekého Aberdeenu ve Skotsku. Novinář a konzervativní politik Sir Harry Brittain se prý tehdy ptal: „To opravdu nebyly k dispozici žádné anglické ovce?“ Jestliže byly na konci 50. let ovce z parků vypuzeny, nedávno se ke své práci v hlavním městě Velké Británie vrátily; jejich stáda je dnes možné spatřit v londýnském Hampstead Heath.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907