Adolf Hitler v Paříži v červnu 1940

21.01.2017 - Redakce Válka Revue


Reklama

Proslulá fotografie Heinricha Hoffmanna z 23. června 1940 zachycuje Adolfa Hitlera, po jehož pravici stojí architekt Albert Speer a nalevo od něj sochař Arno Breker. Snímek vznikl v Paříži před Eiffelovou věží. Tváří v tvář blížícímu se Wehrmachtu a v obavách o osud civilních obyvatel a historických památek prohlásila francouzská vláda 10. června Paříž za otevřené a nebráněné město. Úkol obsadit metropoli připadl 18. armádě, která i přes silný odpor na několika místech prorazila obranné linie před hlavním městem a 14. června vstoupili němečtí vojáci triumfálně do Paříže.

Adolf Hitler si ponížení Francie a Paríže vychutnal do posledního doušku. Kulisy závěrečného dějství bitvy o Francii obstaral železniční vagon, ve kterém bylo v listopadu 1918 podepsáno příměří, jež ukončilo první světovou válku. Němci vůz umístili do stejných míst poblíž Compiègne a německý diktátor dokonce seděl ve stejné židli jako o 22 let dříve francouzský maršál Ferdinand Foch. Příměří bylo podepsáno 22. června 1940, tedy den před pořízením této fotografie.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907