Adolf Hitler v Paříži v červnu 1940

21.01.2017 - Redakce Válka Revue


Reklama

Proslulá fotografie Heinricha Hoffmanna z 23. června 1940 zachycuje Adolfa Hitlera, po jehož pravici stojí architekt Albert Speer a nalevo od něj sochař Arno Breker. Snímek vznikl v Paříži před Eiffelovou věží. Tváří v tvář blížícímu se Wehrmachtu a v obavách o osud civilních obyvatel a historických památek prohlásila francouzská vláda 10. června Paříž za otevřené a nebráněné město. Úkol obsadit metropoli připadl 18. armádě, která i přes silný odpor na několika místech prorazila obranné linie před hlavním městem a 14. června vstoupili němečtí vojáci triumfálně do Paříže.

Adolf Hitler si ponížení Francie a Paríže vychutnal do posledního doušku. Kulisy závěrečného dějství bitvy o Francii obstaral železniční vagon, ve kterém bylo v listopadu 1918 podepsáno příměří, jež ukončilo první světovou válku. Němci vůz umístili do stejných míst poblíž Compiègne a německý diktátor dokonce seděl ve stejné židli jako o 22 let dříve francouzský maršál Ferdinand Foch. Příměří bylo podepsáno 22. června 1940, tedy den před pořízením této fotografie.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ochočené lišky vyhledávají přítomnost svých majitelů a ochotně se učí i různým trikům.

Zajímavosti
Revue

Mayská pyramida v San Andrés v Salvadoru vznikla krátce po zničující erupci v šestém století našeho letopočtu.

Věda

Markýze z Tavory nechal Pombal lámat v kole. Manželka markýze musela velkolepému představení přihlížet a poté sledovat i popravu vlastních dětí.

Historie

Mnohé stroje MiG-17 severovietnamského letectva měly nápadité kamufláže.

Válka

Přestože v dávné historii zřejmě tekla po povrchu Marsu voda a byly na něm i velká jezera, posledních několik milionů let je rudá planeta mimořádně vyprahlým místem.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907