Hitlerovy tanky mezi tisíci jezery: Němečtí tankisté v Karélii

10.07.2022 - Redakce Válka Revue

Operace Polární liška představovala společný finsko-německý úder proti pozicím sovětského Severního frontu u města Salla v červenci 1941. Šlo přitom o součást rozsáhlejší operace Stříbrná liška, mající za cíl obsadit klíčový přístav v Murmansku.

<p>Ofenzivy se kromě dalších jednotek Wehrmachtu a Waffen-SS zúčastnily také německé tankové prapory 211 a 40. Na snímku příslušníci německého tankového praporu 40 se dvěma finskými důstojníky. <em>(foto: SA Kuva, kolorováno (Julius Jääskeläinen), CC BY 4.0)</em></p>

Ofenzivy se kromě dalších jednotek Wehrmachtu a Waffen-SS zúčastnily také německé tankové prapory 211 a 40. Na snímku příslušníci německého tankového praporu 40 se dvěma finskými důstojníky. (foto: SA Kuva, kolorováno (Julius Jääskeläinen), CC BY 4.0)


Reklama

Příslušníci německého tankového praporu 40 se nechali 15. října 1941 vyfotografovat společně se dvěma finskými důstojníky kdesi v okolí vesnice Kestenga (finsky Kiestinki). Právě tam probíhaly těžké boje, během kterých se Rudé armádě podařilo operaci Polární liška zastavit. Většina praporu byla proto v prosinci 1941 stažena k odpočinku do Oulu – v té době již útvar disponoval jen sedmi PzKpfw I, jedním PzKpfw II a osmi PzKpfw III.

Prapor pak v oblasti Kestengy bojoval i během roku 1942 a zanikl až v prosinci téhož roku, kdy posloužil k sestavení II. praporu tankového pluku 5 – celkem 520 mužů, 22 tanků a 215 vozidel se následně přemístilo do Osla. Zbylý personál a výzbroj velení použilo k vytvoření tankové zajišťovací roty ke zvláštnímu určení, která zůstala v Karélii a působila tam v týlu XVIII. horského sboru.

TIP: Nechtěný konflikt mezi soby: Laponská válka mezi Finskem a Německem (1)

Malá jednotka o třech četách byla počátkem roku 1943 přejmenována na tankovou rotu 40. Dne 10. června 1943 byl útvar rozpuštěn a zbývající služby schopné PzKpfw III čekal transport do Německa.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907