Hlad je možná dobrý kuchař, ale určitě je velmi špatný rádce

16.05.2016 - Stanislav Mihulka

Vědci přišli na to, proč je lepší se nejdříve najíst a až poté dělat důležitá rozhodnutí


Reklama

Když nakupujeme v supermarketu hladoví, tak pak často ani nemůžeme uvěřit tomu, co jsme odtamtud přinesli. Podle nového výzkumu ale není nakupování jídla to jediné, čeho by se hladoví měli vyvarovat.

Studie uveřejněná v časopisu Neuropsychopharmacology uvádí, že hormon, který tělo uvolňuje při hladovění, ovlivňuje tu část mozku, co ovládá impulzivní chování.

TIP: Cesta k srdci ženy vede přes žaludek

Jde o hormon ghrelin, jehož hladina v těle vyletí vzhůru vždy před jídlem. Vědci v experimentech na laboratorních potkanech prokázali,že ghrelin zhoršuje schopnost potkanů uspět v úkolech, které vyžadují rozvahu a sebeovládání. Vše tak nasvědčuje tomu, že hlad je opravdu velmi špatným rádcem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Neuropsychopharmacology

  • Zdroj fotografií: Zul Rosle / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907