Vědci přišli na to, proč je lepší se nejdříve najíst a až poté dělat důležitá rozhodnutí
Když nakupujeme v supermarketu hladoví, tak pak často ani nemůžeme uvěřit tomu, co jsme odtamtud přinesli. Podle nového výzkumu ale není nakupování jídla to jediné, čeho by se hladoví měli vyvarovat.
Studie uveřejněná v časopisu Neuropsychopharmacology uvádí, že hormon, který tělo uvolňuje při hladovění, ovlivňuje tu část mozku, co ovládá impulzivní chování.
TIP: Cesta k srdci ženy vede přes žaludek
Jde o hormon ghrelin, jehož hladina v těle vyletí vzhůru vždy před jídlem. Vědci v experimentech na laboratorních potkanech prokázali,že ghrelin zhoršuje schopnost potkanů uspět v úkolech, které vyžadují rozvahu a sebeovládání. Vše tak nasvědčuje tomu, že hlad je opravdu velmi špatným rádcem.
IFL Science, Neuropsychopharmacology
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)