Hlavní město zločinu: Digitální mapy odhalují brutální realitu středověkého Oxfordu

Zatímco dnes je anglický Oxford spojován hlavně se vzděláním, ve středověku byl místem zločinu a hříchu. Počet vražd zde byl v přepočtu na obyvatele čtyřikrát až pětkrát vyšší než v Londýně a Yorku.

03.10.2023 - Stanislav Mihulka



Britské Centrum pro výzkum násilí při Univerzitě v Cambridgi se věnuje unikátnímu projektu, který mapuje místa násilných zločinů ve třech velkých městech středověké Anglie. Projekt Mapy středověkých vražd čerpá z vyšetřovacích zpráv koronerů 14. století. Mapy zobrazují nejen místa zločinů, ale i jména pachatelů a obětí (jsou-li známá), použitou vražednou zbraň a okolnosti zločinu. Projekt mapuje také kostely, kde se zločinci mohli ukrývat před zatčením a středověká vězení. Současná mapa zločinů obsahuje záznamy o 354 vraždách ve třech centrech středověké Anglie – v Londýně, Yorku a Oxfordu.

Testosteronové krvavé lázně

Historické dokumenty odhalují temnou stránku dnešního centra vzdělanosti. Ve středověkému Oxfordu byl počet vražd na hlavu čtyřikrát až pětkrát vyšší než v Londýně a Yorku. Ještě zajímavěji se jeví skutečnost, že násilníky i oběťmi byli v drtivé většině studenti. 75 % vražd a 72 % obětí se podle vědců rekrutuje právě z této skupiny.

Jako hlavní příčinu badatelé spatřují ve vysoké koncentraci mladých mužů (ženy v té době studovat nemohly), dostupnost zbraní a všudypřítomnou dostupnost alkoholu.

„Středověké univerzitní město jako Oxford bylo ideálním místem zločinnosti,“ líčí ředitel Institutu kriminologie v Cambridgi Manuel Eisner. „Studenti tehdy byli muži ve věku 14 až 21 let, kteří se najednou ocitli mimo kontrolu rodiny, církve a cechu a byli vrženi do prostředí plného zbraní, náleven a placeného sexu.“

Město hříchu a zločinu

Z dnešního pohledu byl středověký Oxford skutečným městem hříchu a zločinu. V sedmitisícovém sídle žilo v té době zhruba 1 500 studentů. Manuel Eisner a jeho kolegyně historická kriminoložka Stephanie Brownová z Cambridgeské univerzity uvádějí, že zde ve 14. století připadalo 60 až 75 zavražděných na 100 000 obyvatel ročně. Pro srovnání, dnes je „nejvražednějším místem“ na ostrovech severoanglický Cleveland, kde připadá méně než 20 vražd na milion obyvatel. Čísla středověkého Oxfordu se tak blíží nechvalně známým středo a jihoamerickým městům zločinu.

TIP: Co prozradila analýza kosterních pozůstatků o hygieně obyvatel Británie?

Historické záznamy také odhalují, jakým způsobem probíhalo tehdejší vyšetřování závažných zločinů. Hlavní slovo v něm měl koroner a místní soudní vykonavatel. Ten obvykle sestavil tříčlennou porotu složenou z bezúhonných místních mužů s dobru pověstí, jejichž úkolem bylo vyslechnout případné svědky, posoudit důkazy a označit podezřelého. Zda se případ dostane k soudu, rozhodoval soudní vykonavatel, přičemž dohra v podobě soudního přelíčení zdaleka nebývala v té době pravidlem.

Místa s nevyšším počtem vražd na 100 tisíc obyvatel (zdroj: Statista)

#městozeměpočet vražd#městozeměpočet vražd
1.CelayaMexiko1096.EnsenadaMexiko91
2.TijuanaMexiko1057.St. LouisUSA88
3.Ciudad JuárezMexiko1048.UruapanMexiko73
4.Ciudad ObregónMexiko1019.Feira de SantanaBrazílie67
5.IrapuatoMexiko9510.Kapské MěstoJAR64

Další články v sekci