Přirozenou smrtí zemřela jen necelá čtvrtina císařů Říma

18.10.2021 - Stanislav Mihulka

Brazilští matematici prozkoumali osudy římských císařů. Ukázalo se, že rozhodně nešlo o bezpečné povolání

<p>Smrt Julia Caesara, těsně před vznikem císařství</p>

Smrt Julia Caesara, těsně před vznikem císařství


Reklama

Zánikem římské republiky a vznikem císařství, získali jeho vládci nesmírnou, přímo pohádkovou moc. Římskému císařství vládlo celkem 175 císařů, od Augusta (63 př. n. l. až 19 n. l.) po Konstantina XI. (1405 až 1453), který byl posledním byzantským císařem a posledním právoplatným římským císařem. Být císařem ale nebylo zrovna bezpečné povolání.

Vláda císařů bývala plná intrik a úkladů, které je často připravily o život. Od vzniku císařství do zániku Západořímské říše vládlo celkem 69 císařů. Z nich jen 24,8 procent zemřelo z přirozených příčin. Na zbytek čekala násilná smrt. Z celkového počtu římských a byzantských 175 císařů jich bylo okolo 30 procent zavražděno, spáchalo sebevraždu, nebo padlo v bitvě.

Brazilští matematici z University of São Paulo analyzovali statistické charakteristiky osudů římských císařů. Zjistili, že tyto charakteristiky mají povahu, která odpovídá takzvanému mocninnému zákonu. Ten se projevuje i v mnoha dalších fenoménech, které na první pohled vypadají náhodně. Může jít například o velikost kráterů na Měsíci, síly jednotlivých zemětřesení, výskyt slov v textech nebo třeba počet sledujících na sociálních médiích.

TIP: Římští císaři měli větší šanci zahynout násilnou smrtí než gladiátoři v aréně

Mocninný zákon se často projevuje jako takzvané Paretovo pravidlo, známé též jako pravidlo „80/20“. Běžná situace se vyskytuje v 80 procentech případů a vzácná situace ve 20 procentech případů. Lunárních kráterů je 80 procent relativně malých a 20 procent jsou velké krátery. Pokud jde o osud římských císařů do zániku Západořímské říše, tím vzácným jevem je přirozená smrt.

Badatelé rovněž zjistili, že šance císařů římské říše na přirozenou smrt prudce klesají kolem 13. roku jejich vlády. Důvody nejsou úplně jasné. Jejich rivalové možná po uplynutí této doby ztrácejí naději na přirozený konec císaře nebo se třeba po této době objevují noví protivníci.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907