Hledání mytických zemí (2): Transylvánská škola dračích jezdců

13.12.2021 - Lenka Hrabalová

<p>V pohanských legendách představovali solomonari rusovlasé dračí jezdce, schopné ovládat počasí. Často se vydávali za žebráky – při sobě však nosili plno magických předmětů. </p>

V pohanských legendách představovali solomonari rusovlasé dračí jezdce, schopné ovládat počasí. Často se vydávali za žebráky – při sobě však nosili plno magických předmětů. 


Reklama

Hluboko v rumunských horách, někde v Transylvánii, se prý pod zemí ukrývá škola Šolomance, kde vede výuku samotný ďábel. Žáci, děti z celého regionu, se tam učí používat černou magii a mluvit se zvířaty, přičemž během sedmiletého studia nevyjdou na slunce. Následně je vybrán jeden žák, aby se stal tzv. solomonari, tedy dračím jezdcem, schopným ovládat počasí. Mytická bestie, s níž spojí svůj život, přitom údajně žije v nedalekém jezeře.

Legenda o škole se patrně váže k jednomu z příběhů o králi Šalomounovi, jenž prý také měnil počasí. Fakt, že podle místní tradice děti vyučuje ďábel, už zřejmě představuje zkreslení předlohy. Ve starých pohanských legendách byli solomonari laskaví a prospěšní jedinci, kteří pomáhali lidem. Měli rudé vlasy, prostý bílý oděv a často se vydávali za žebráky – při sobě však nosili plno magických předmětů. 

Počasí v hrsti 

Hlavní dar solomonari spočíval v umění jízdy na drakovi a ve schopnosti vyvolávat deště či bouře. S rostoucím vlivem křesťanství byli ovšem démonizováni, a legenda tak postupně získala zcela jiný nádech. Podle některých příběhů poslouchali jezdci jen ďábla, mezi jehož pomocníky patřili. Dle jiných se nechali za úplatu najímat lidmi, aby ničili nebo naopak chránili určená pole.

TIP: Avalon, Lemurie, Atlantida: Bájné ostrovy, které lidé nepřestali hledat

Badatelé legendu poprvé popsali v 19. století, načež inspirovala řadu evropských umělců: Školu zmiňuje například Bram Stoker ve svém proslulém Drákulovi: Příslušníci ušlechtilého krvesajného rodu se tam měli vzdělávat a uzavírat smlouvu s ďáblem. Za zmínku také stojí, že v některých oblastech Rumunska víra v čarodějné jezdce na dracích dosud nevymřela. A přestože se představa o nich změnila – dnes symbolizují vznešenost – mezi lidmi na venkově a v horách stále žije.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Ježura australská při hledání své oblíbené potravy – mravenců.

Příroda

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.

Zajímavosti

Utkání dvou černých děr

Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.

Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.

Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907