HMS Terror: V kanadské Arktidě byl objeven vrak legendární lodi

20.09.2016 - Stanislav Mihulka

Po 170 letech se podařilo nalézt vrak polární výzkumné lodi, jejíž posádka zahynula v kanadské Arktidě

HMS Terror -<p>Vrak lodi HMS Terror spočívá v hloubce 25 metrů, u Ostrova krále Viléma</p>
HMS Terror -

Vrak lodi HMS Terror spočívá v hloubce 25 metrů, u Ostrova krále Viléma


Reklama

HMS Terror byla původně postavena pro Royal Navy jako bombardovací loď se dvěma těžkými moždíři. Po několika bitvách byla přestavěna na polární výzkumnou loď a zúčastnila se polárních expedic.

V roce 1845 vyrazila loď HMS Terror společně s lodí HMS Erebus na expedici sira Johna Franklina, která nakonec skončila katastrofou a smrtí Franklina i jeho posádky. Při hledání Severozápadního průjezdu kolem pobřeží Kanady se celá expedice ztratila.

V září 1846 obě lodě uvízly v ledu u Ostrova krále Viléma a už nikdy nevypluly. Posádka je podle všeho opustila a členové expedice pak postupně v hrozných podmínkách zemřeli. Osud lodí byl od té doby záhadou, která si na vyřešení musela počkat až do 21. století.

TIP: Zkoumání hlubin: Satelity pomáhají hledat vraky z vesmíru

V roce 2014 byla objevena větší ze dvojice lodí, HMS Erebus. A před pár dny ohlásil tým Arctic Research Foundation, jemuž rozhodujícím způsobem pomohl inuitský lovec a ranger Sammy Kogvik, že objevili skvěle zachovalý vrak HMS Terror v hloubce kolem 25 metrů, u jižního pobřeží Ostrova krále Viléma.

  • Zdroj textu:

    ZME Science, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: Toronto Public Library

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.

Zajímavosti

Lidské embryo

Věda

Dvojčata ve znaku rodu

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruhem medvěda hnědého. Barva srsti grizzlyho může být hnědá až narezavělá. Samci jsou mnohem mohutnější než samice, o které často bojují. Grizzlyové se páří v červnu, vajíčka se ale začnou vyvíjet až na podzim, kdy medvědice nashromáždí dost potravy, a k porodu dochází až v zimě – jedná se o tzv. latentní březost. Nejčastěji se rodí dvě medvíďata.

Příroda

Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.

Vesmír

Adolf Hoffmeister v Café les Deux Magots v Paříži v roce 1969. V pozadí kresba z vězení La Santé (1940) nazvaná Mon Avoir - barveno čokoládou, tabákem, špínou ze zdí a inkoustem.

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907