HMS Terror: V kanadské Arktidě byl objeven vrak legendární lodi

20.09.2016 - Stanislav Mihulka

Po 170 letech se podařilo nalézt vrak polární výzkumné lodi, jejíž posádka zahynula v kanadské Arktidě

HMS Terror -<p>Vrak lodi HMS Terror spočívá v hloubce 25 metrů, u Ostrova krále Viléma</p>
HMS Terror -

Vrak lodi HMS Terror spočívá v hloubce 25 metrů, u Ostrova krále Viléma


Reklama

HMS Terror byla původně postavena pro Royal Navy jako bombardovací loď se dvěma těžkými moždíři. Po několika bitvách byla přestavěna na polární výzkumnou loď a zúčastnila se polárních expedic.

V roce 1845 vyrazila loď HMS Terror společně s lodí HMS Erebus na expedici sira Johna Franklina, která nakonec skončila katastrofou a smrtí Franklina i jeho posádky. Při hledání Severozápadního průjezdu kolem pobřeží Kanady se celá expedice ztratila.

V září 1846 obě lodě uvízly v ledu u Ostrova krále Viléma a už nikdy nevypluly. Posádka je podle všeho opustila a členové expedice pak postupně v hrozných podmínkách zemřeli. Osud lodí byl od té doby záhadou, která si na vyřešení musela počkat až do 21. století.

TIP: Zkoumání hlubin: Satelity pomáhají hledat vraky z vesmíru

V roce 2014 byla objevena větší ze dvojice lodí, HMS Erebus. A před pár dny ohlásil tým Arctic Research Foundation, jemuž rozhodujícím způsobem pomohl inuitský lovec a ranger Sammy Kogvik, že objevili skvěle zachovalý vrak HMS Terror v hloubce kolem 25 metrů, u jižního pobřeží Ostrova krále Viléma.

  • Zdroj textu:

    ZME Science, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: Toronto Public Library

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křídový pták Falcatakely forsterae.

Věda

Konstantinův křest, obraz namalovaný pravděpodobně Gianfrancescem Pennim.

Historie

Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.

Vesmír

 Dohodová propaganda dokázala německé zločiny v Belgii propagandisticky využít.

Válka

Pod ochranou rodiny

Vorvani obrovští (Physeter macrocephalus) oplývají vysokou inteligencí a jsou obdařeni vyvinutým sociálním cítěním. Jestliže je některý vorvaň napaden, útočník je vzápětí vystaven nemilosrdnému zásahu dalších členů rodinného klanu. Například když se do nebezpečí dostane mládě ohrožované kosatkami nebo žraloky, vyšle signál a ostatní vorvani ihned připlavou. Utvoří kolem ohroženého jedince kruh, přičemž jejich hlavy směřují dovnitř a nebezpečné ocasy jsou připraveny uštědřit útočníkům smrtelnou ránu.

Příroda

Pro Evropany byly dřevěné inuitské mapy jen primitivním suvenýrem – ony však velice účinně kopírují topografii pobřeží.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907