Horečka z krysího kousnutí: I domácí mazlíčci přenášejí smrtelné choroby!

03.11.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Většina domácích mazlíčků své majitele neohrozí. Opatrnost je ale vždy na místě.</p>

Většina domácích mazlíčků své majitele neohrozí. Opatrnost je ale vždy na místě.


Reklama

Roztomilé potkánky, které chováme jako domácí mazlíčky, často nepovažujeme za stejný živočišný druh s potkany, kteří se živí odpadky u popelnic. Jak ale ukazuje nedávný případ majitelky jednoho takového mazlíčka, i domácí potkan může člověka nakazit nebezpečnou infekcí.

Francouzskou chovatelku přijali v nemocnici s horečkou, bolestmi svalů a silnou bolestí hlavy. Lékaři pak při bližším ohledání zjistili, že pacientka má výraznou vyrážku na rukou i nohou a oteklé klouby. Příčina potíží byla nejasná. Jediným vodítkem pro lékaře bylo, že ženu asi 10 dní před objevením příznaků pokousal její domácí potkan.

Nebezpečný mazlíček

Jak již lékaři tušili, výsledky krevních testů jednoznačně ukázaly, že pacientka od svého domácího mazlíčka chytila infekci streptobacila Streptobacillus moniliformis, která je známá pod jménem „horečka z krysího kousnutí“.

Tato bakterie žije v ústech potkana a může se přenášet právě kousnutím, případně kontaminací jídla či pití potkaní močí nebo výkaly. U člověka jde sice o vzácnou chorobu, není ji ale radno podceňovat. Podle Centra pro kontrolu nemocí (CDC) na ni jeden z deseti nakažených lidí umírá, obvykle kvůli selhávání vnitřních orgánů – srdce, mozku a plic.

TIP: Smrt z oceánu: Muže z Marylandu zabila vzácná infekce mořské bakterie

To naštěstí nebyl případ chovatelky ze Štrasburku, které lékaři naordinovali antibiotika a z nebezpečné nákazy vyvázla bez následků. V případě kousnutí potkanem lékaři doporučují co nejrychlejší omytí rány teplou vodou a mýdlem s následnou kontrolou lékařem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Připojování rakety Pegasus XL se satelitem TacRL-2 k mateřskému letounu Lockheed L-1011 TriStar „Stargazer“.

Vesmír

Nad hlavním městem San Salvador se tyčí vulkán stejného jména (vlevo). Jeho energie má posloužit pro těžbu bitcoinů.

Věda
Historie

Tento hummel vyřadila spojenecká vojska v Normandii.

Válka

Nový výzkum odhalil nečekaně vysokou míru násilí, která mohla vypuknout, přinejmenším za určitých okolností, v době kamenné.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907