Horečka z krysího kousnutí: I domácí mazlíčci přenášejí smrtelné choroby!

03.11.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Většina domácích mazlíčků své majitele neohrozí. Opatrnost je ale vždy na místě.</p>

Většina domácích mazlíčků své majitele neohrozí. Opatrnost je ale vždy na místě.


Reklama

Roztomilé potkánky, které chováme jako domácí mazlíčky, často nepovažujeme za stejný živočišný druh s potkany, kteří se živí odpadky u popelnic. Jak ale ukazuje nedávný případ majitelky jednoho takového mazlíčka, i domácí potkan může člověka nakazit nebezpečnou infekcí.

Francouzskou chovatelku přijali v nemocnici s horečkou, bolestmi svalů a silnou bolestí hlavy. Lékaři pak při bližším ohledání zjistili, že pacientka má výraznou vyrážku na rukou i nohou a oteklé klouby. Příčina potíží byla nejasná. Jediným vodítkem pro lékaře bylo, že ženu asi 10 dní před objevením příznaků pokousal její domácí potkan.

Nebezpečný mazlíček

Jak již lékaři tušili, výsledky krevních testů jednoznačně ukázaly, že pacientka od svého domácího mazlíčka chytila infekci streptobacila Streptobacillus moniliformis, která je známá pod jménem „horečka z krysího kousnutí“.

Tato bakterie žije v ústech potkana a může se přenášet právě kousnutím, případně kontaminací jídla či pití potkaní močí nebo výkaly. U člověka jde sice o vzácnou chorobu, není ji ale radno podceňovat. Podle Centra pro kontrolu nemocí (CDC) na ni jeden z deseti nakažených lidí umírá, obvykle kvůli selhávání vnitřních orgánů – srdce, mozku a plic.

TIP: Smrt z oceánu: Muže z Marylandu zabila vzácná infekce mořské bakterie

To naštěstí nebyl případ chovatelky ze Štrasburku, které lékaři naordinovali antibiotika a z nebezpečné nákazy vyvázla bez následků. V případě kousnutí potkanem lékaři doporučují co nejrychlejší omytí rány teplou vodou a mýdlem s následnou kontrolou lékařem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907