Horečka z krysího kousnutí: I domácí mazlíčci přenášejí smrtelné choroby!

03.11.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Většina domácích mazlíčků své majitele neohrozí. Opatrnost je ale vždy na místě.</p>

Většina domácích mazlíčků své majitele neohrozí. Opatrnost je ale vždy na místě.


Reklama

Roztomilé potkánky, které chováme jako domácí mazlíčky, často nepovažujeme za stejný živočišný druh s potkany, kteří se živí odpadky u popelnic. Jak ale ukazuje nedávný případ majitelky jednoho takového mazlíčka, i domácí potkan může člověka nakazit nebezpečnou infekcí.

Francouzskou chovatelku přijali v nemocnici s horečkou, bolestmi svalů a silnou bolestí hlavy. Lékaři pak při bližším ohledání zjistili, že pacientka má výraznou vyrážku na rukou i nohou a oteklé klouby. Příčina potíží byla nejasná. Jediným vodítkem pro lékaře bylo, že ženu asi 10 dní před objevením příznaků pokousal její domácí potkan.

Nebezpečný mazlíček

Jak již lékaři tušili, výsledky krevních testů jednoznačně ukázaly, že pacientka od svého domácího mazlíčka chytila infekci streptobacila Streptobacillus moniliformis, která je známá pod jménem „horečka z krysího kousnutí“.

Tato bakterie žije v ústech potkana a může se přenášet právě kousnutím, případně kontaminací jídla či pití potkaní močí nebo výkaly. U člověka jde sice o vzácnou chorobu, není ji ale radno podceňovat. Podle Centra pro kontrolu nemocí (CDC) na ni jeden z deseti nakažených lidí umírá, obvykle kvůli selhávání vnitřních orgánů – srdce, mozku a plic.

TIP: Smrt z oceánu: Muže z Marylandu zabila vzácná infekce mořské bakterie

To naštěstí nebyl případ chovatelky ze Štrasburku, které lékaři naordinovali antibiotika a z nebezpečné nákazy vyvázla bez následků. V případě kousnutí potkanem lékaři doporučují co nejrychlejší omytí rány teplou vodou a mýdlem s následnou kontrolou lékařem.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Spisovatel pečlivě budoval svou image dobrodruha. Vpravo Karel May (1842–1912) jako Old Shatterhand, vlevo na snímku z roku 1905.

Zajímavosti

Červené světlo pomáhá stárnoucím očím

Věda

Ledoví obři Uran a Neptun

Vesmír

Na sklonku života pobýval Václav Eusebius v Roudnici nad Labem.

Historie

Původně Messerschmitt Bf 109, později Avia S-199, která se v roce 1948 dostala do Izraele a bojovala v izraelsko-arabských válkách

Válka

Horal každým coulem

Symbolem horolezectví a života ve vyšších nadmořských výškách by mohl být jak divoký (Bos mutus) a jeho domestikovaná forma jak domácí (Bos grunniens)Tento mohutný sudokopytník s dlouhou srstí obývá oblasti střední Asie a žije v nadmořských výškách až kolem 5 500 metrů nad mořem (nepotvrzené údaje uvádí i 6 100 m n. m.). Díky velmi dobře tepelně izolující srsti a mnoha dalším adaptacím pro život na vysokohorských loukách a náhorních plošinách byl tento druh skotu ceněn již ve starověku. Dodnes je domestikovaná forma jaka využívána šerpy k vynášení zavazadel horolezcům v Himálaji. Jak přitom není žádný střízlík – velcí samci přesahují hmotnost jedné tuny a v plecích mohou dosáhnout výšky 2,2 metru. Samice jsou v porovnání se samci asi o třetinu menší. Také domestikovaní jaci zdaleka nedosahují velikosti svých divokých předků, samci váží maximálně 580 kilogramů.

„Nízkohorská“ nemoc

Mezi adaptace, které jakům umožňují obývat nehostinné prostředí vysokých horstev, patří celkově větší plíce a srdce, než jaké má skot žijící v nížinách. Tito kopytníci mají také lepší schopnost přenosu kyslíku v krvi díky fetálnímu hemoglobinu, který u nich zůstává aktivní po celý život. Jaci jsou tak dobře přizpůsobeni svému prostředí, že v nížinách poměrně rychle hynou! Ohrožují je zde běžné nemoci a teploty nad 15 °C.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907