Smrt z oceánu: Muže z Marylandu zabila vzácná infekce mořské bakterie

26.10.2016 - Stanislav Mihulka

Američana zabila při koupání mořská bakterie, která je příbuzná bakteriím cholery

Vibrio vulnificus -<p>Bakterie Vibrio vulnificus zabijí v USA asi 100 ročně</p>
Vibrio vulnificus -

Bakterie Vibrio vulnificus zabijí v USA asi 100 ročně


Reklama

Když si 67letý Michael Funk namočil nohu ve slané vodě u svého domu v marylandském Ocean City, nejspíš netušil, že jeho dny už jsou prakticky sečteny. Do čerstvé rány na noze se dostaly bakterie Vibrio vulnificus, blízce příbuzní původci cholery.

V infikované noze se brzy ozvala pronikavá bolest a Funk se ocitl v nemocnici, kde přišel nejprve o kůži na noze, pak o celou nohu, a po čtyřech dnech i o život.

Bakterie Vibrio vulnificus žijí v teplých pobřežních vodách, kde jich je nejvíce mezi květnem a říjnem. Lidé se mohou nakazit nedostatečně upravenými mořskými plody, což vede k nevolnosti a průjmu anebo otevřeným zraněním přímo do krve. Právě ve druhém případě může infekce těmito bakteriemi vyvolat život ohrožující stavy, včetně septického šoku.

TIP: Smrtící bakterie: Americký Wisconsin čelí epidemii se 17 mrtvými

Úmrtnost v takovém případě dosahuje kolem 50 procent. Podobné infekce ale naštěstí nejsou příliš časté a postihují nejčastěji lidi s oslabeným imunitním systémem. V USA zabijí bakterie Vibrio vulnificus asi 100 lidí ročně. 

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: CDC / Janice Haney Carr

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Solar Orbiter má panely s rozpětím 18 metrů a váží 1,8 tuny. Na palubě nese deset měřicích přístrojů a okolo Slunce bude obíhat do roku 2027.

Vesmír

Slovenský prezident Jozef Tiso s Adolfem Hitlerem.

Historie

Vyvolávací cena státovky je jeden milion korun. „Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ uvádí Aleš Kohout spolumajitel aukční společnosti. Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 Kč. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907