Hornické mraveniště: Ostrov Hašima je dnes japonská Pripjať

27.07.2020 - Vilém Koubek

Japonský ostrov Hašima zažil uhelnou horečku, smrt nedobrovolných horníků i neuvěřitelný boom v zalidnění. Dnes džungle betonových trosek láká milovníky průmyslového rozkladu

<p>Během druhé světové války dolovali na ostrově uhlí otroci z Koreje a Číny – až 1 300 jich tam zahynulo. Dnes ostrov pohltil rozklad. Přesto, nebo právě proto, jej vyhledávají zástupy turistů.</p>

Během druhé světové války dolovali na ostrově uhlí otroci z Koreje a Číny – až 1 300 jich tam zahynulo. Dnes ostrov pohltil rozklad. Přesto, nebo právě proto, jej vyhledávají zástupy turistů.


Reklama

Necelých 15 km od japonského města Nagasaki leží ostrov Hašima, jehož osud se v mnohém podobá ukrajinské Pripjati: Ještě začátkem 20. století šlo o extrémně zalidněné místo, které vzniklo pro pracovníky podmořských uhelných dolů společnosti Mitsubishi. V 70. letech ale šachtám definitivně došel dech, ostrov bez nich ztratil na významu a obyvatelé odešli. 

Bortící se zdi a padající budovy znamenaly takové riziko, že firma zakázala u Hašimy kotvit, nebo na ni dokonce vstupovat, a dokonale ji zapečetila. V roce 2002 ovšem zmíněná společnost předala ostrov městu Takašima, to posléze „pohltila“ metropole Nagasaki a pro Hašimu se začala psát nová kapitola: Ve světě sílilo urbexové hnutí, jehož vyznavači se vyžívají v navštěvování a fotografování rozpadajících se lidských sídel či průmyslových areálů. O nedílnou součást japonské historie však projevovali zájem také turisté či filmová studia. 

Rozklad na odiv

Od roku 2005 bylo znovu povoleno u ostrova přistát, na pevninu se však mohli vydat jen novináři. Zatímco jejich snímky a dokumenty oblétly svět, Nagasaki zahájilo revitalizační program, díky němuž by se na betonovou platformu mohli podívat i běžní zájemci. Jako první hodlalo město opravit přístaviště a do roku 2008 měl vzniknout nový chodník mezi ruinami. Rozklad Hašimy však architekty zaskočil a práce se protáhly do dubna 2009. 

TIP: Hašima: Betonová skvrna na japonské minulosti

I dnes je veřejně přístupná pouze malá zabezpečená část a hlouběji do zástavby turisté nesmějí. Ponurý vzhled přesto ostrovu v roce 2012 zajistil „účinkování“ v bondovce Skyfall. Následně se podařilo realizovat projekt Hashima Island: A Forgotten World, který zájemce provádí po dostupných částech ostrova pomocí interaktivní mapy na stránce www.hashima-island.co.uk

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Berínská zeď měřila 165 km (45 km na hranici Východního Berlína, 120 km čítala hranice mezi Západním Berlínem a Braniborskem).

Zajímavosti

Podle OSN závisí v současnosti na odsolené vodě zhruba 1 % obyvatel planety. Do roku 2025 by mohlo jít až o 14 % lidí. 

Zajímavosti
Historie

V polské vesnici Osłonki odkryli společnost s bohatými i chudými ze samotného počátku neolitu.

Věda

Shermany ve velkém využíval také Izrael.

Válka

O stavbě mešity rozhodl sám král Hassan II. V roce 1980 prohlásil, že chce dát Casablance velkou a krásnou budovu, na kterou bude město hrdé do konce časů.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907