Japonský ostrov Hašima zažil uhelnou horečku, smrt nedobrovolných horníků i neuvěřitelný boom v zalidnění. Dnes džungle betonových trosek láká milovníky průmyslového rozkladu
Necelých 15 km od japonského města Nagasaki leží ostrov Hašima, jehož osud se v mnohém podobá ukrajinské Pripjati: Ještě začátkem 20. století šlo o extrémně zalidněné místo, které vzniklo pro pracovníky podmořských uhelných dolů společnosti Mitsubishi. V 70. letech ale šachtám definitivně došel dech, ostrov bez nich ztratil na významu a obyvatelé odešli.
Bortící se zdi a padající budovy znamenaly takové riziko, že firma zakázala u Hašimy kotvit, nebo na ni dokonce vstupovat, a dokonale ji zapečetila. V roce 2002 ovšem zmíněná společnost předala ostrov městu Takašima, to posléze „pohltila“ metropole Nagasaki a pro Hašimu se začala psát nová kapitola: Ve světě sílilo urbexové hnutí, jehož vyznavači se vyžívají v navštěvování a fotografování rozpadajících se lidských sídel či průmyslových areálů. O nedílnou součást japonské historie však projevovali zájem také turisté či filmová studia.
Od roku 2005 bylo znovu povoleno u ostrova přistát, na pevninu se však mohli vydat jen novináři. Zatímco jejich snímky a dokumenty oblétly svět, Nagasaki zahájilo revitalizační program, díky němuž by se na betonovou platformu mohli podívat i běžní zájemci. Jako první hodlalo město opravit přístaviště a do roku 2008 měl vzniknout nový chodník mezi ruinami. Rozklad Hašimy však architekty zaskočil a práce se protáhly do dubna 2009.
TIP: Hašima: Betonová skvrna na japonské minulosti
I dnes je veřejně přístupná pouze malá zabezpečená část a hlouběji do zástavby turisté nesmějí. Ponurý vzhled přesto ostrovu v roce 2012 zajistil „účinkování“ v bondovce Skyfall. Následně se podařilo realizovat projekt Hashima Island: A Forgotten World, který zájemce provádí po dostupných částech ostrova pomocí interaktivní mapy na stránce www.hashima-island.co.uk
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)