Houslistova zbraň i chladič: Všestranné krabí klepeto

08.09.2017 - Zuzana Teličková


Reklama

Krab zvaný houslista má velké klepeto, které slouží nejen k přitahování pozornosti všech samiček z okolí, ale i k ochlazování těla. Vědci Zachary Darnell a Pablo Munguia z University of Texas umístili kraby pod horké světlo a měřili jim teplotu. Brzy zjistili, že tělesná teplota krabů, kterým chybělo klepeto, stoupala rychleji a dosáhla vyšších hodnot než u ostatních krabů. Klepeto je tedy důležitou částí těla, a to nejen při vyhledávání partnerek a v boji s ostatními samci, ale i při termoregulaci.

TIP: Parazité a jejich metody aneb Když krev teče z cizího

„Klepeto pravděpodobně funguje jako chladič odvádějící teplo z těla pryč do okolního vzduchu,“ říká Darnell. Tento ochlazovací systém umožňuje krabům trávit více času mimo jejich úkryt, takže mají možnost shánět potravu či přilákat víc samiček k páření. Již dříve byla o houslistech zjištěna jiná zajímavost: samci v případě potřeby ochraňují před vetřelci nejen svoji samičku, ale i samičku svého souseda. Nedělají to však z čistě nezištných důvodů. Za svoji službu očekávají od sousedky akt páření, kterého se jim také ve většině případů dostane.

  • Zdroj textu:

    Příroda 10/2011

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud někdo nežije právě zdravě, neměl by zanedbávat přísun vitamínů obsažených v ovoci.

Věda

Geysir se stal prvním přírodním úkazem svého druhu, o němž se dozvěděli učenci starého kontinentu.

Cestování
Zajímavosti

Král Eduard VII.  se svou ženou královnou Alexandrou Dánskou.

Historie

Člunozobec africký na jezeře Albert v Ugandě.

Příroda

Sejdeme se na fotbale 

událost: Rose Parade, USA

Pravidelná novoroční oslava Rose Parade se v kalifornské Pasadeně odehrává již od roku 1890. Na alegorické vozy zdobené květinami dnes přiláká i stovky tisíc přihlížejících, z nichž část se odpoledne přesune na nedaleký stadion, aby sledovala tradiční univerzitní zápas v americkém fotbale.  

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907