Hřbitov kosmických lodí: Kde končí vysloužilé satelity a vesmírná plavidla

27.10.2017 - Stanislav Mihulka

Na jednom z nejodlehlejších míst planety je hřbitov kosmických lodí

V tichomořském hřbitově skončilo mezi léty 1971 až 2016 nejméně 263 kosmických plavidel.
V tichomořském hřbitově skončilo mezi léty 1971 až 2016 nejméně 263 kosmických plavidel.

Reklama

Když kosmické lodě a satelity doslouží, v mnoha případech se vracejí zpátky na Zemi. Menší z nich se rozpadnou a shoří v atmosféře, větší stroje se ale dostanou až na povrch. Často končí na místě, o němž se mluví jako o hřbitovu kosmických lodí.

Když stará kosmická loď dopadne na Zem, jde pochopitelně o velmi rizikovou událost. Operátoři se snaží omezit možné škody či újmy na zdraví a životech na minimum, takže navádějí kosmické lodě na to nejodlehlejší místo na Zemi. Co nejdál od pevniny a od lidí.

Hřbitov na Pólu nedostupnosti

Tím místem obvykle bývá okolí takzvaného Pacifického pólu nedostupnosti, známého též jako „Bod Nemo“. Nachází se v jižním Pacifiku, 2 688 km od nejbližší pevniny - atolu Ducie, jednoho z Pitcairnových ostrovů.

TIP: Kosmická loď Dragon se vrátila z ISS na Zemi. Přivezla cenný náklad

Odborníci odhadují, že zde na mořském dně, v oblasti o rozloze asi 1 500 kilometrů čtverečních, spočívají trosky minimálně 263 kosmických lodí a satelitů. Jsou mezi nimi i zbytky kosmické stanice Mir, která kdysi bývala pýchou kosmického programu Sovětského svazu. Z původní 143 tun těžké stanice spočívá na mořském dně okolo 20 tun zbytkového šrotu. Kromě Miru jsou zde pohřbeny i zbytky několika japonských HTV (H-II Transfer Vehicle), evropských ATV (Automated Transfer Vehicle) a ruských Sojuzů. 

  • Zdroj textu:

    BBC News

  • Zdroj fotografií: ESA / Youtube

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pařížskou katedrálu Notre-Dame zachvátil v polovině dubna mohutný požár. Střecha svatostánku se následně propadla a oheň se rozšířil i do jedné z hlavních věží.

Zajímavosti

Nejnebezpečnější nepřítel - japonské Micubiši A6M Zero bylo rychlé a obratné.

 

Válka
Věda
Vesmír
Revue

Karel Ludvík (vlevo) s bratry

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907