Hrozba pod povrchem: Havajské ostrovy může zasáhnout megacunami

17.05.2016 - Stanislav Mihulka

Matematické modely ukazují, že během příštích 50 let zasáhne havajské ostrovy megatsunami


Reklama

Podle nové studie geologů existuje jistá, sice nevelká, ale nikoliv bezvýznamná možnost, že během příštích 50 let zasáhne Aleutské ostrovy jihozápadně od Aljašky mohutné zemětřesení. Následné megacunami by pak spláchlo Havajské souostroví, které je od Aleut jižním směrem.

Varování geologů nevychází z pozorování aktuální geologické aktivity v oblasti. Je výsledkem matematického modelu, který zohlednil výskyt velkých zemětřesení po světě a dřívější geologické pohyby v okolí Havaje. Šance na takovou události je prý téměř 10 procent. 

TIP: Zasáhla Madagaskar pravěká megatsunami?

Možná to zní fantasticky, ale není to tak dávno, co se něco podobného opravu událo - podle nálezů z roku 2014 došlo na Aleutách před pěti sty lety k extrémnímu zemětřesení. Havaj tehdy zasáhla vlna cunami o výšce 9 metrů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Journal of Geophysical Research

  • Zdroj fotografií: Paul Bica / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907