Hrozí sopečné erupce? Island se otřásl rojem 20 tisíc zemětřesení

09.03.2021 - Stanislav Mihulka

Během uplynulého týdne otřáslo jižním Islandem více než 20 tisíc zemětřesení. Může se opakovat scénář z roku 2010 kdy došlo k erupci vulkánu Eyjafjallajökull?

<p>Islandský poloostrov Reykjanes zřejmě spěje k sopečné erupci. Obavy ale naštěstí nejsou na místě. Zdejší erupce bývají nádherné a relativně bezpečné. Na snímku geotermální lázně v lávovém poli v Grindaviku na poloostrově Reykjanes.</p>

Islandský poloostrov Reykjanes zřejmě spěje k sopečné erupci. Obavy ale naštěstí nejsou na místě. Zdejší erupce bývají nádherné a relativně bezpečné. Na snímku geotermální lázně v lávovém poli v Grindaviku na poloostrově Reykjanes.


Reklama

Během uplynulého týdne otřáslo jižním Islandem více než 20 tisíc zemětřesení. Většina z nich neměla příliš velkou sílu. Přesto ale geologové situaci velmi pozorně sledují, protože takové masivní zemětřesné roje bývají předzvěstí velkých sopečných erupcí. Právě na Islandu k tomu nikdy není moc daleko.

Zvýšenou seismickou aktivitu zahájilo středně silné zemětřesení 24. února, jehož epicentrum se nalézalo u poloostrova Reykjanes, asi 32 kilometrů od hlavního města Reykjavíku. Bylo to naštěstí stranou od osídlených oblastí, takže nebyla hlášena žádná zranění ani žádné škody. Jak uvedl vulkanolog Thorvaldur Thordarson z Islandské univerzity, následné otřesy byly sice v naprosté většině slabší, přesto ale obyvatelé Reykjavíku prakticky každý den nějaké pociťují nějaké otřesy.

Erupce na jihu Islandu

Podle odborníků jsou podobné zemětřesné roje projevem pohybů magmatu, které proudí podél hranice Severoamerické a Eurasijské tektonické desky. Toto neklidné geologické rozhraní přitom přímo probíhá Islandem. V minulosti zemětřesné roje ohlašovaly nadcházející erupci některého z pěti aktivních vulkánů, které se dnes nacházejí na poloostrově Reykjanes.

TIP: Kolosální sopečná erupce na Islandu zřejmě přispěla k rozšíření křesťanství

Možnou erupci jednoho, případně i více vulkánů, nasvědčuje i to, že na jižním Islandu se sopky probouzejí k intenzivní činnosti zhruba jednou za 800 let. Naposledy to bylo v 11. až 13. století, takže už je vlastně na čase. Na rozdíl od erupce vulkánu Eyjafjallajökull v roce 2010, který zastavil leteckou dopravu prakticky nad celou Evropou, bývají erupce v oblasti Reykjanes „pohodové“. Vulkány tu obvykle vyvrhují mohutné a pomalu tekoucí lávy. Bývá to úžasné a poměrně bezpečné divadlo pro turisty. Nepochybně by se sjeli z celého světa, nebýt nešťastné pandemie. Za těchto okolností se svět bude muset spokojit s dech beroucími záběry.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907