Hubble pozoroval čerstvě zrozené hvězdokupy v gravitačně deformovaných galaxiích

Když se ve vesmíru k sobě přiblíží nebo dokonce srazí galaxie, mívá to spektakulární následky. Galaxie po takové srážce mění tvary, někdy velmi výrazně. Zároveň se v nich objevují nové hvězdy a v některých případech i celé hvězdokupy.

15.02.2024 - Stanislav Mihulka



Hubbleův dalekohled už sice není nejvýkonnějším teleskopem dnešní doby, stále ale nabízí velmi detailní pohled do hlubokého vesmíru. Michael Rodruck z Pensylvánské státní univerzity a jeho tým se s jeho pomocí zaměřili na 12 gravitačně interagujících galaxií, které mají dlouhé slapové ohony plné prachu, plynu a hvězd.

Hvězdokupy jako perly

Jak prozrazuje studie, nedávno zveřejněná v odborném časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, Rodruck s kolegy vystopovali celkem 425 čerstvě zrozených hvězdokup. Na snímcích jsou patrné jako perly navlečené na šňůře, které lemují slapové ohony pozorovaných galaxií. Každá z těchto hvězdokup obsahuje až milion modře zářících, čerstvě zrozených hvězd.

Že se ve slapových ohonech interagujících galaxií objevují velké shluky hvězd, vědí vědci již poměrně dlouho. Michael Rodruck nově využil snímků v blízce infračervené oblasti spektra a mapoval jejich stáří, hmotnost a vlastnosti splývajících galaxií.

Ukázalo se, že nové hvězdokupy ve slapových ohonech jsou staré jen zhruba 10 milionů let. Jejich osud je ale nejasný. Mohou zůstat kompaktní i do budoucna a postupně „dozrát“ do kulových hvězdokup. Mohou se ale také rozpadnout a jejich hvězdy se rozprchnou, buď do hala příslušné galaxie, nebo do mezigalaktického prostoru.


Další články v sekci