Hubbleův dalekohled objevil „ochranný štít“ Magellanových mračen

03.10.2022 - Stanislav Mihulka

Dvojici Magellanových mračen chrání před nenasytnou Mléčnou dráhou kokon horkého ionizovaného plynu. Podle vědců tento štít měří zhruba 100 tisíc světelných let

<p>Magellanova mračna jsou trpasličí galaxie, které věrně provázejí Mléčnou dráhu po dlouhé miliardy let. <em>(foto: ESO, J. C. Muñoz, CC BY-SA 4.0)</em></p>

Magellanova mračna jsou trpasličí galaxie, které věrně provázejí Mléčnou dráhu po dlouhé miliardy let. (foto: ESO, J. C. Muñoz, CC BY-SA 4.0)


Reklama

Satelitní galaxie Mléčné dráhy – Velké a Malé Magellanovo mračno, zápolí celé miliardy let s gravitačním vlivem naší Galaxie a je to na nich znát. Ztrácejí kosmický plyn, který se za nimi táhne jako kouř z hořícího letounu. Přesto, k překvapení astronomů, zůstávají víceméně pohromadě a probíhá v nich intenzivní tvorba nových hvězd.

„Dlouho to bylo záhadou,“ uvádí Dhanesh Krishnarao z amerického institutu Space Telescope Science Institute (STSI). „Pokud Magellanova mračna po dlouhou dobu takto přicházejí o kosmický plyn, jak v nich stále ještě mohou vznikat hvězdy?“

Krishnarao vedl tým amerických astronomů, který zřejmě nalezl odpověď. Jejich výzkum zveřejnil špičkový vědecký časopis Nature. S kolegy použili data Hubbleova vesmírného dalekohledu a také dnes již vyřazené sondy Far Ultraviolet Spectroscopic Explorer (FUSE).

Korona Magellanových mračen. (foto: STScI, Leah HustakCC BY-SA 4.0)

Z pozorování zmíněných zařízení vyplynulo, že dvojici Magellanových mračen obklopuje korona (anglicky Magellanic Corona), velký oblak horkého ionizovaného plynu. Obaluje Magellanova mračna jako galaktický kokon, který do značné míry chrání jejich kosmický plyn před nenasytnou Mléčnou dráhou.

TIP: Velké a Malé Magellanovo mračno spojuje proud hvězd a proud plynu

Zdá se, že Krishnaraoův tým narazil na nový prvek evoluce galaxií. „Galaxie se obalují ochranným plynným kokonem, který funguje jako ochranný štít proti vlivu sousedních galaxií," vysvětluje Krishnaraoův kolega Andrew Fox. Korona má velikost přes 100 tisíc světelných let a při pohledu ze Země zabírá poměrně velkou část oblohy Zároveň je ale prakticky neviditelná a její odhalení nebylo snadné.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907