Hubbleův dalekohled pořídil pozoruhodný snímek čočkové galaxie NGC 4753

Nestárnoucí Hubbleův vesmírný dalekohled pořídil doposud nejdetailnější snímek výjimečné čočkové galaxie ze souhvězdí Panny.

22.05.2024 - Stanislav Mihulka



NGC 4753 je relativně blízká galaxie v souhvězdí Panny, kterou pozorujeme ve vzdálenosti asi 60 milionů světelných let. Objevil ji už v únoru 1784 astronom William Herschel. Dnes víme, že patří ke vzácnému typu galaxií. Jde o čočkovou galaxii, kterou ještě navíc vidíme prakticky z bočního pohledu.

Vědci se domnívají, že tyto galaxie představují přechodový typ mezi spirálními a eliptickými galaxiemi. Mají tvar čočky s tenčím diskem, v němž ale scházejí známky spirálních struktur. Galaxie NGC 4753 je i mezi čočkovými galaxiemi výjimečná tím, že její jádro obklopuje změť čar tvořených kosmických prachem. Vypadá, jako by ji zapředl nějaký kosmický pavouk.

Čočka v pavučině

Stále skvělý Hubbleův vesmírný dalekohled nedávno pořídil pozoruhodný a doposud nejdetailnější snímek této galaxie. Je na něm dobře patrná komplexní struktura, kterou v ní vytváří kosmický prach. Vědci odhadují, že galaxie NGC 4753 asi před 1,3 miliardami let prodělala kosmickou srážku s trpasliční galaxií a nápadné struktury prachu jsou zřejmě pozůstatkem této srážky.

Většinu hmoty galaxie zřejmě jako obvykle tvoří halo temné hmoty, které je v tomto případě sférické a mírně zploštělé. Povaha této galaxie a především její prachové struktury z ní dělají velmi zajímavý objekt výzkumu pro astronomy. Zkoumají ji hlavně kvůli pochopení evoluce čočkových galaxií, která stále není moc jasná.

Další „bonusem“ této galaxie představují pro odborníky dvě supernovy typu Ia, tedy standardní kosmické svíčky, které jsou nesmírně důležité pro kosmologii, například pro výzkum rozpínání vesmíru. Slouží k přesnému určení vzdálenosti, kterou by bez jejich pomoci bylo mnohem obtížnější odhadovat.


Další články v sekci