Rudá planeta v opozici: Hubbleův teleskop pořídil neuvěřitelný snímek Marsu

20.05.2016 - Martin Reichman


Reklama

Úžasný snímek Marsu pořídil 12. května Hubbleův vesmírný teleskop. Mars se právě v těchto dnech blíží do opozice se Sluncem (22. května) a při pohledu ze Země se tak jeví mimořádně jasným. Marsovská opozice, tedy stav, kdy se z pohledu Země nachází Mars a Slunce na opačné straně oblohy, nastává jednou za 780 dnů. Vzdálenost Země od Marsu se při opozici mění – v roce 2003 například obě planety dělila rekordně krátká vzdálenost – 55,76 milionu kilometrů. Šlo tehdy o největší sblížení obou planet za posledních 60 tisíc let. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    spacetelescope.org

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA, Hubble Heritage Team,

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907