Husband Kimmel: Nedoceněný americký admirál

27.08.2016 - Vojtěch Borek

Husband Kimmel, který stál v čele americké Tichomořské flotily, se nechal u Pearl Harboru v prosinci 1941 trestuhodně zaskočit


Reklama

Husband Kimmel se narodil v roce 1882 do rodiny veterána konfederační armády. Rodinné vazby na vojenské prostředí později ještě více posílil, když si vzal sestru budoucího admirála Thomase Kinkaida. Ten se proslavil velením letadlovým lodím během války v Pacifiku. Naproti tomu Kimmel stál zprvu na můstku torpédoborců a bitevních lodí. Do povědomí nadřízených se zapsal také při zastávání různých postů na ministerstvu námořnictva.

Nadějný důstojník patřil k oblíbencům prezidenta Franklina Roosevelta, pod nímž sloužil, když budoucí prezident působil jako náměstek ministra námořnictva. Proto nebylo divu, že v únoru 1941 nahradil odvolaného velitele Tichomořské flotily admirála Jamese Richardsona právě Kimmel. Během svého havajského velení prokázal, že umí velmi tvrdě pracovat, přičemž to stejné vyžadoval od svých podřízených. Zároveň byl ale občas kritizován, protože se příliš soustředil na podrobnosti, aniž by věnoval náležitou pozornost celé koncepci obrany.

Husband Kimmel  (1882–1968) 

 • 1904 absolvuje námořní akademii v Annapolisu
 • 1915 stává se pobočníkem náměstka ministra námořnictva
 • 1923 velí základně Cavite na Filipínách
 • 1933 stává se velitelem bitevní lodě New York
 • 1937 povýšen do hodnosti kontradmirála
 • 1938 jmenován velitelem Průzkumného svazu křižníků a ponorek
 • 1941 získává velení Tichomořského loďstva, poražen u Pearl Harboru, odvolán z funkce
 • 1942 odchází do výslužby

Kimmel prý rád kontroloval provedení drobných úkolů a málo využíval možnosti delegovat tuto činnost na nižší důstojníky. Kvůli tomu ztrácel cenný čas a zabředával do detailů. Admirál prý nebyl příliš nadšen tím, že Tichomořské loďstvo nyní sídlí v Pearl Harboru místo tradičního umístění v San Diegu na západním pobřeží USA. Kimmel tušil, že flotila je zde na příliš exponovaném a zranitelném místě.

Obranné práce však komplikovala dvojkolejnost velení na Havaji, kde generálporučík Walter Short odpovídal za pozemní a protivzdušnou ochranu, zatímco do Kimmelovy kompetence náležela obrana samotného přístavu. Oba muži spolu vycházeli poměrně dobře, ale zdržením při předávání informací mezi námořnictvem a armádou se stejně nešlo vyhnout.

Obětovaný admirál

Americké zpravodajské služby měly informace, že se schyluje k válce, ale ne všechny se dostaly včas k odpovědným velitelům na Havaji. Kimmel se Shortem se nechali zaskočit a japonské bombardéry zastihly flotilu i letectvo nepřipravené. Nešťastný admirál sledoval nálet z okna svého velitelství a již během boje prý serval své nárameníky a odhodil je do rohu místnosti.

TIP: Americký den hanby: Jak probíhal japonský útok na Pearl Harbor

Asi již tušil, že jeho velení pomalu končí. Husband Kimmel se nemýlil – již deset dní po přepadení Pearl Harboru byl odvolán. Následné vyšetřování svalilo vinu za těžkou porážku právě na Kimmela a Shorta. Až později se zjistilo, že situace možná nebyla tak jednoznačná a oba důstojníky velitelství obětovalo (více na straně 32). Husband Kimmel přesto patří k nejvíce nedoceněným americkým admirálům

 • Zdroj textu:

  Bitvy - Pearl Harbor

 • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Délka Vasova běhu (švédsky Vasaloppet) činí 90 kilometrů a pravidelně se ho účastní téměř 16 000 lyžařů.

Zajímavosti

Podle dřívějších teorií byl výbuch supervulkánu Toba natolik silný, že téměř způsobil vyhlazení nejen lidské rasy, ale i mnoha dalších živočišných druhů.

Věda

I dnes lze koupit výrobky ze želvoviny, ačkoliv je lov zvířat zakázaný pod pokutou 175 tisíc korun.

Zajímavosti

Podle posledního výzkumu odpovídá hmotnost naší Galaxie 1,5 bilionu sluncí. K uvedené hodnotě vědci dospěli pomocí měření rychlostí kulových hvězdokup, jež obíhají galaktické jádro.

Vesmír

Mravenci rodu Cephalotes si ve větvích stromů vždy najdou cestu a dávají přednost té, která má nejméně křižovatek

Příroda

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907