Hydroplán Vought OS2U Kingfisher: Návrat průzkumníka na bitevní loď

08.11.2022 - Redakce Válka Revue

Když se řekne námořní letectvo, každý si zpravidla představí letadlovou loď, z jejíž paluby startují stíhací nebo bombardovací stroje. Kromě těchto klasických bojových úkolů námořní piloti plnili také celou řadu dalších úloh, které sice nepřitahovaly zájem médií a veřejnosti, o to důležitější ale byly.

<p>Manipulace s hydroplánem Vought OS2U Kingfisher z roku 1944 na palubě bitevní lodi <em>Missouri. (foto: Profimedia)</em></p>

Manipulace s hydroplánem Vought OS2U Kingfisher z roku 1944 na palubě bitevní lodi Missouri. (foto: Profimedia)


Reklama

Šlo například o pozorovací a průzkumné lety prováděné ve prospěch a z palub velkých válečných plavidel – bitevních lodí a křižníků. Klíčovou roli mohla letadla sehrát třeba při hledání cílů a navádění palby během klasických námořních dělostřeleckých duelů. Je třeba si uvědomit, že pozorovatel na nejvyšším stožáru dohlédl do vzdálenosti přibližně 9 km, zatímco dostřel hlavních děl americké bitevní lodě třídy Iowa přesahoval 38 km!

TIP: Hydroplány a vodní stíhačky za 2. světové války

Tyto lety, stejně jako třeba záchranné mise, vykonávaly u US Navy v průběhu celé války mimo jiné i dvoumístné plovákové stroje Vought OS2U Kingfisher. Startovaly z přibližně 15 metrů dlouhého otočného katapultu a po návratu k lodi přistávaly na vodní hladinu, odkud je na palubu vytáhl jeřáb.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

María Pita se údajně postavila tváří v tvář samotnému Drakeovi a připravila jej o oko. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Příroda

Průzkumné letouny RFC připravené ke startu. Zájemci se hlásili do letectva například kvůli vyššímu platu či lepším životním podmínkám oproti službě v zákopech. (foto: Getty Images)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907