Hydroplán Vought OS2U Kingfisher: Návrat průzkumníka na bitevní loď

Když se řekne námořní letectvo, každý si zpravidla představí letadlovou loď, z jejíž paluby startují stíhací nebo bombardovací stroje. Kromě těchto klasických bojových úkolů námořní piloti plnili také celou řadu dalších úloh, které sice nepřitahovaly zájem médií a veřejnosti, o to důležitější ale byly.

08.11.2022 - redakce Válka REVUEŠlo například o pozorovací a průzkumné lety prováděné ve prospěch a z palub velkých válečných plavidel – bitevních lodí a křižníků. Klíčovou roli mohla letadla sehrát třeba při hledání cílů a navádění palby během klasických námořních dělostřeleckých duelů. Je třeba si uvědomit, že pozorovatel na nejvyšším stožáru dohlédl do vzdálenosti přibližně 9 km, zatímco dostřel hlavních děl americké bitevní lodě třídy Iowa přesahoval 38 km!

TIP: Hydroplány a vodní stíhačky za 2. světové války

Tyto lety, stejně jako třeba záchranné mise, vykonávaly u US Navy v průběhu celé války mimo jiné i dvoumístné plovákové stroje Vought OS2U Kingfisher. Startovaly z přibližně 15 metrů dlouhého otočného katapultu a po návratu k lodi přistávaly na vodní hladinu, odkud je na palubu vytáhl jeřáb.


Další články v sekci