Hyeny versus supi: Věčný souboj o mrtvé

13.11.2020 - František a Ilona Brzákovi


Reklama

Národní park Serengeti ležící v severní Tanzanii je jedním z nejdůležitějších útočišť africké divoké zvěře. Prostor necelých 15 000 km² zde společně obývají více než tři miliony velkých zvířat. Jedním z nejběžnějších masožravých obyvatel Serengeti jsou hyeny. Tito výkonní lovci dokáží ve smečce velmi dobře spolupracovat a jejich hlavní kořistí jsou kopytnatci. Spokojí se ovšem i s tím, co po sobě zanechají lvi nebo pytláci. Hyeny jsou hlavními „odklízeči“ uhynulých zvířat a jediný další druh, který jim dokáže v rychlosti přeměny mrtvého zvířete na hromadu kostí konkurovat, jsou supi.

TIP: Idyla krvelačných šelem: Zatracovaná hyena skvrnitá zblízka

U mrtvoly (v tomto případě zdechliny nosorožce zastřeleného pytláky) je proto často k vidění obdobný obrázek. Na tělo se vrhnou hyeny, jejichž silné čelisti nemají problém ani s rozdrcením kostí. V případě, že jsou u mršiny jako první supi, před nimi nemá smečka hyen velký respekt a ihned je od těla odežene. Supi pak postávají opodál a občas „testují“, zda by je hyeny už také nenechaly urvat si svůj díl. Opovážlivce, kteří se dostali příliš blízko, ovšem hyeny nekompromisně vykazují do větší vzdálenosti. Od okamžiku, kdy jsou čtyřnozí mrchožrouti nasyceni a supi konečně mají volné pole působnosti, zbývá k úplné likvidaci zbytků masa často jen několik desítek minut.

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií:

    archiv autorů (se souhlasem k publikaci František a Ilona Brzákovi)
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907