Hyeny versus supi: Věčný souboj o mrtvé

13.11.2020 - František a Ilona Brzákovi


Reklama

Národní park Serengeti ležící v severní Tanzanii je jedním z nejdůležitějších útočišť africké divoké zvěře. Prostor necelých 15 000 km² zde společně obývají více než tři miliony velkých zvířat. Jedním z nejběžnějších masožravých obyvatel Serengeti jsou hyeny. Tito výkonní lovci dokáží ve smečce velmi dobře spolupracovat a jejich hlavní kořistí jsou kopytnatci. Spokojí se ovšem i s tím, co po sobě zanechají lvi nebo pytláci. Hyeny jsou hlavními „odklízeči“ uhynulých zvířat a jediný další druh, který jim dokáže v rychlosti přeměny mrtvého zvířete na hromadu kostí konkurovat, jsou supi.

TIP: Idyla krvelačných šelem: Zatracovaná hyena skvrnitá zblízka

U mrtvoly (v tomto případě zdechliny nosorožce zastřeleného pytláky) je proto často k vidění obdobný obrázek. Na tělo se vrhnou hyeny, jejichž silné čelisti nemají problém ani s rozdrcením kostí. V případě, že jsou u mršiny jako první supi, před nimi nemá smečka hyen velký respekt a ihned je od těla odežene. Supi pak postávají opodál a občas „testují“, zda by je hyeny už také nenechaly urvat si svůj díl. Opovážlivce, kteří se dostali příliš blízko, ovšem hyeny nekompromisně vykazují do větší vzdálenosti. Od okamžiku, kdy jsou čtyřnozí mrchožrouti nasyceni a supi konečně mají volné pole působnosti, zbývá k úplné likvidaci zbytků masa často jen několik desítek minut.

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií:

    archiv autorů (se souhlasem k publikaci František a Ilona Brzákovi)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Noční můry, spojené s hrůznými pocity, se dostavují zpravidla ve „snové“ fázi REM spánku a po probuzení si je člověk jasně pamatuje.

Zajímavosti

Rozhraní se dvěma soustavami elektrod čte signály mozkových buněk a překládá představy pacienta o psaní do skutečného textu na obrazovce počítače.

Věda

Německé nacistické jednotky vjíždějící 15. března 1939 do Brna, ve kterém žilo v té době přes 50 000 Němců.

Historie
Vesmír
Revue

Každý večer samice pravidelně vylezla s mláďaty téměř ve stejnou dobu. Postupem času jim dávala větší a větší volnost.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907