Hyeny versus supi: Věčný souboj o mrtvé

13.11.2020 - František a Ilona Brzákovi


Reklama

Národní park Serengeti ležící v severní Tanzanii je jedním z nejdůležitějších útočišť africké divoké zvěře. Prostor necelých 15 000 km² zde společně obývají více než tři miliony velkých zvířat. Jedním z nejběžnějších masožravých obyvatel Serengeti jsou hyeny. Tito výkonní lovci dokáží ve smečce velmi dobře spolupracovat a jejich hlavní kořistí jsou kopytnatci. Spokojí se ovšem i s tím, co po sobě zanechají lvi nebo pytláci. Hyeny jsou hlavními „odklízeči“ uhynulých zvířat a jediný další druh, který jim dokáže v rychlosti přeměny mrtvého zvířete na hromadu kostí konkurovat, jsou supi.

TIP: Idyla krvelačných šelem: Zatracovaná hyena skvrnitá zblízka

U mrtvoly (v tomto případě zdechliny nosorožce zastřeleného pytláky) je proto často k vidění obdobný obrázek. Na tělo se vrhnou hyeny, jejichž silné čelisti nemají problém ani s rozdrcením kostí. V případě, že jsou u mršiny jako první supi, před nimi nemá smečka hyen velký respekt a ihned je od těla odežene. Supi pak postávají opodál a občas „testují“, zda by je hyeny už také nenechaly urvat si svůj díl. Opovážlivce, kteří se dostali příliš blízko, ovšem hyeny nekompromisně vykazují do větší vzdálenosti. Od okamžiku, kdy jsou čtyřnozí mrchožrouti nasyceni a supi konečně mají volné pole působnosti, zbývá k úplné likvidaci zbytků masa často jen několik desítek minut.

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií:

    archiv autorů (se souhlasem k publikaci František a Ilona Brzákovi)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907