I jinak samotářští sladkovodní delfíni si rádi popovídají

23.04.2019 - Stanislav Mihulka

Delfíni si rádi povídají. Platí to pro oceánské druhy i ty sladkovodní

<p>Vyfotit delfínovce araguaiského není vůbec snadné. Neskáčou totiž nad hladinu. Na snímku delfínovec amazonský v zoo Duisburg.</p>

Vyfotit delfínovce araguaiského není vůbec snadné. Neskáčou totiž nad hladinu. Na snímku delfínovec amazonský v zoo Duisburg.


Reklama

Teprve nedávno popsaný delfínovec araguaiský (Inia geoffrensis) se liší od většiny ostatních delfínů. Obývá řeky, tedy sladkovodní prostředí, kde dává přednost poměrně samotářskému životu. Proto se vědci, kteří studují komunikaci delfínů, domnívali, že tito sladkovodní delfíni nebudou příliš výřeční a jejich jazyk nebude složitý. Opak je ale pravdou.

Američtí badatelé studovali sociální uspořádání a jazyk delfínovců araguaiských ve velké brazilské řece Tocantins a jejích přítocích. Podařilo se jim zjistit, že delfínovci jsou výrazně sociálnější, než jsme doposud předpokládali. Zároveň se ukázalo, že i jejich komunikační jazyk je mnohem složitější a pestřejší, než jsme si mysleli.

TIP: Přistiženi při činu: Vědci poprvé nahráli konverzaci dvou delfínů

Delfínovci jsou normálně velmi obezřetní a v porovnání se svými příbuznými z oceánu se mnohem více straní lidí. Vědci ale během výzkumu využili toho, že ve městě Mocajuba mají rybí trh, jehož zákazníci mají sklony krmit delfínovce rybami. Jejich štědrost obměkčila delfínovce natolik, že je vědci mohli důkladně prostudovat.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Neobvykle chladné a vlhké počasí na počátku 20. století bylo nakonec horší, než všechny nové zbraně, včetně kulometů, tanků nebo bojových plynů.

Věda

Nádvoří univerzity v Córdobě stále dokládá někdejší vliv jezuitů na vzdělání, náboženství i kulturu.

Zajímavosti

V loňském roce získala Daisy ocenění Young Achiever for Arts, udělované výjimečným mladým lidem z hrabství Yorkshire.

Revue

Syrtis Major připomíná svým klínovitým tvarem černý kontinent vzhůru nohama.

Vesmír

Detail křídla s osmi řízenými střelami Ataka-V a raketnicí pro 20 neřízených střel S-8.

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907