I v dobrých rodinách se dějí „špatné“ věci: Rozvod milované císařské vnučky

08.03.2016 - Kamil Rodan

Rozvod byl po staletí strašákem, který se jako Damoklův meč vznášel snad nad každým urozeným manželstvím


Reklama

První světová válka pohřbila starý svět a s ním strhla do propasti i některé z evropských monarchií. Členové přeživších panovnických domů se pozvolna vyrovnávali s nově vzniklou situací, přičemž jednou z jejich jistot bylo setrvávání na starých osvědčených hodnotách. V podmínkách sílícího sociálního hnutí by si jen málokdo dovolil provokovat svým výstředním životem, a tak se i rozvod stal na dlouhá desetiletí nevyřčeným přáním několika trpících.

Od velké lásky k rozluce

Největší a nejsledovanější rozvodovou kauzou dvacátých let 20. století se proto stal případ vnučky bývalého rakouského císaře Františka Josefa I. (1830–1916), arcivévodkyně Alžběty (1883–1963), která se jako výstřední a egocentrická žena nabažila vynuceného manželství s princem Ottou Windischgraetzem (1873–1952) a na konci 1. světové války se rozhodla rozvést.

Rezervovaný a nekompromisní postoj nového císaře Karla I. ji neodradil od nechutných výstupů a provokací, které řešila policie i političtí představitelé Rakouské republiky. Princ Otto nakonec v rámci klidu rezignoval i na výchovu dětí, ke kterým mu žena zamezila přístup, a po majetkovém vyrovnání souhlasil roku 1924 také s rozvodem. Díky přísným církevním pravidlům a konkordátu bylo manželství uzavřené v roce 1902 pouze rozloučeno od stolu a lože. K definitivnímu rozvodu došlo až v roce 1948

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Černé díry se ukrývaly přímo před očima vědců. Nový výzkum našel způsob, jak je odhalit.

Vesmír

Lidské pozůstatky obětí erupce v domě „Casa del Fabbro“, včetně muže, jehož DNA vědci přečetli.

Věda

Stejně jako ostatní krokodýli, i gaviálové mají speciální smyslové orgány. Jedná se o drobné jamky v šupinách, které pokrývají tělo. Tyto jamky jsou schopny zachytit vibrace nebo změny tlaku vody, což napomáhá při hledání kořisti.

Příroda

Britské tanky postupují vpřed. Velitel stroje často šel před strojem a naváděl řidiče, aby se vyhnul překážkám.

Válka

Jihoamerické pralesy by mohly ukrývat až na čtyři tisíce doposud neznámých rostlinných druhů.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907