Ikona maltského pobřeží se zřítila: Zkáza byla prý nevyhnutelná

10.03.2017 - Martin Reichman

Skalní útvar, přezdívaný Azurové okno, byl léta vyhledávanou turistickou atrakcí maltského ostrova Gozo. Ikona zdejšího pobřeží ale nepřežila nepřízeň počasí a prudké bouře

Azurové okno -<p>Azurové okno se objevilo i v jedné z epizod seriálu Hra o trůny</p>
Azurové okno -

Azurové okno se objevilo i v jedné z epizod seriálu Hra o trůny


Reklama

Tisíce turistů každoročně mířily k jednomu ze symbolů Malty – takzvanému Azurovému oknu. Skalní útvar po intenzivních bouřích ve středu ráno nečekaně zmizel v moři. Podle premiéra Malty Josepha Muscata jde o mimořádně smutnou událost, zkáza přírodní památky byla ale nevyhnutelná. 

Tvrzení premiéra vychází ze závěrů geologické studie z roku 2013. Vědci tehdy na základě průzkumu dospěli k závěru, že eroze je v případě skalního útvaru nevyhnutelná, ale nehrozí, že by se okno zhroutilo v bezprostřední budoucnosti. Optimistické odhady předpovídaly Azurovému oknu budoucnost v desítkách let. V roce 2016 úřady zakázaly procházky po mostě pod hrozbou pokuty. Postupující eroze, silné bouře a také neukáznění návštěvníci ovšem vykonali své a skalní útvar ve středu ráno definitivně zmizel v moři.

  • Zdroj textu:

    ČTK

  • Zdroj fotografií: Wikipedia, Twitter

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907