Ikona maltského pobřeží se zřítila: Zkáza byla prý nevyhnutelná

10.03.2017 - Martin Reichman

Skalní útvar, přezdívaný Azurové okno, byl léta vyhledávanou turistickou atrakcí maltského ostrova Gozo. Ikona zdejšího pobřeží ale nepřežila nepřízeň počasí a prudké bouře

Azurové okno -<p>Azurové okno se objevilo i v jedné z epizod seriálu Hra o trůny</p>
Azurové okno -

Azurové okno se objevilo i v jedné z epizod seriálu Hra o trůny


Reklama

Tisíce turistů každoročně mířily k jednomu ze symbolů Malty – takzvanému Azurovému oknu. Skalní útvar po intenzivních bouřích ve středu ráno nečekaně zmizel v moři. Podle premiéra Malty Josepha Muscata jde o mimořádně smutnou událost, zkáza přírodní památky byla ale nevyhnutelná. 

Tvrzení premiéra vychází ze závěrů geologické studie z roku 2013. Vědci tehdy na základě průzkumu dospěli k závěru, že eroze je v případě skalního útvaru nevyhnutelná, ale nehrozí, že by se okno zhroutilo v bezprostřední budoucnosti. Optimistické odhady předpovídaly Azurovému oknu budoucnost v desítkách let. V roce 2016 úřady zakázaly procházky po mostě pod hrozbou pokuty. Postupující eroze, silné bouře a také neukáznění návštěvníci ovšem vykonali své a skalní útvar ve středu ráno definitivně zmizel v moři.

  • Zdroj textu:

    ČTK

  • Zdroj fotografií: Wikipedia, Twitter

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907