Incident SpaceX: Kosmická loď Crew Dragon měla nehodu při zkušebním testu

24.04.2019 - Stanislav Mihulka

Loď pro lidskou posádku Crew Dragon, která se vrátila z vesmíru, nezvládla pozemní test motorů SuperDraco

<p>Test motorů SuperDraco kosmické lodi Crew Dragon</p>

Test motorů SuperDraco kosmické lodi Crew Dragon


Reklama

Lety do vesmíru nejsou snadné. Někdy jde všechno hladce a jindy zase nečekaně dojde k závažné nehodě. Teď se to stalo po sérii úspěchů společnosti SpaceX. V sobotu 20. dubna 2019 došlo při pozemním testu kosmické lodi pro lidskou posádku Crew Dragon ke zřejmě závažné nehodě.

Podle představitelů SpaceX nebyl nikdo zraněn. Pokud jsou ale spolehlivé zprávy o mohutné explozi a oblacích dýmu, tak je možné, že právě ta kosmická loď Crew Dragon, která má za sebou nedávný úspěšný let k Mezinárodní vesmírné stanici a pak zpět na Zemi, utrpěla zásadní a snad i fatální škody.

Zpoždění pilotovaného letu SpaceX

Zatím ještě není nic potvrzené. Pokud je ale dotyčná kosmická loď poškozena či dokonce ztracena, tak to zřejmě povede k významnému zpoždění plánovaného a velmi očekávaného prvního letu společnosti SpaceX s lidskou posádkou. Měl by to být historicky první pilotovaný let do vesmíru v režii soukromé společnosti vůbec a také první let astronautů do vesmíru z americké půdy od roku 2011.

TIP: Havárie na Mysu Canaveral: Explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX

Osudný pozemní test probíhal na ploše Landing Zone 1 v prostoru Cape Canaveral Air Force Station na Floridě. Šlo o sérii testů motorů SuperDraco, které slouží jako únikový systém při startu nosné rakety s kosmickou lodí Crew Dragon. SpaceX se vyjádřili v tom smyslu, že první testy proběhly bez potíží, ale při finálním ze série testů došlo k „anomálii“. Brzy bychom se měli dozvědět víc.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ostrov Trindade v jižním Atlantiku. (foto: Wikimedia Commons, Simone MarinhoCC BY-SA 3.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907