Nebezpečná klíšťata: V Evropě hrozí šíření krymsko-konžské hemoragické horečky

Obávaná choroba z tropických a subtropických oblastí Afriky, Asie a jihovýchodních částí Evropy se začíná objevovat i ve vyspělých státech západní Evropy. Příčinou jsou podle vědců změny klimatu. 

14.07.2023 - Stanislav Mihulka



Krymsko-konžská hemoragická horečka je závažné virové onemocnění, jehož původcem je RNA virus označovaný jako CCHFV (Crimean–Congo hemorrhagic fever orthonairovirus). Vyskytuje se v řadě zemí napříč Afrikou, v jižní a východní Evropě, a také v Asii, od Turecka a Arabského poloostrova do západních částí Indie a Číny.

Krymsko-konžská krvácivá horečka, kterou přenášejí na lidi klíšťata, je opravdu nebezpečná. Mívá velkou úmrtnost, která se pohybuje v širokém rozmezí kolem 25 procent (9 až 50 % v závislosti na ohnisku), přičemž smrt obvykle nastává již ve druhém týdnu nemoci. Není náhodou, že toto onemocnění patří mezi „prioritní choroby,“ jimž věnuje velkou pozornost Světová zdravotnická organizace (WHO).

Krvácivá horečka přichází

V posledních letech se případy krymsko-konžské hemoragické horečky objevují na dříve nevídaných místech. Výjimkou nejsou ani doposud nepostižené části Evropy. V roce 2010 byla ve Španělsku poprvé nalezena klíšťata infikovaná touto chorobou. Od roku 2013 se ve Španělsku objevilo 12 případů nákazy lidí touto horečkou, přičemž 4 lidé zemřeli. Experti varují, že se krymsko-konžská hemoragická horečka v Evropě bude dál šířit a mezi ohrožené země patří i Velká Británie

Nedávno to během slyšení v parlamentu Spojeného království, v příspěvku věnovanému připravenosti na příští potenciální pandemie, potvrdil epidemiolog James Wood z Univerzity v Cambridgi: „Ve Velké Británii velmi pravděpodobně dojde k šíření krymsko-konžské hemoragické horečky.“ Zatím jediný potvrzený případ krymsko-konžské hemoragické horečky v Británii pochází z loňského roku, tehdy šlo ale o „cestovatelskou diagnózu“, kdy si nákazu přivezla žena z cest po Střední Asii.

A nejde jen o tuto krvácivou horečku. Existují i další infekce, šířené členovci, které se mohou ve Velké Británii objevit. Další by mohla být velmi nebezpečná krvácivá horečka Rift Valley, kterou přenášejí komáři,“ dodává Wood.

TIP: V Pensylvánii se mezi klíšťaty šíří nebezpečný virus Powassan

Podle epidemiologa bude problémem samotná diagnostika, protože britští lékaři s těmito chorobami nemají téměř žádné zkušenosti. Jedním z hlavních důvodů šíření krymsko-konžské hemoragické horečky do nových oblastí jsou podle odborníků změny klimatu. Kvůli stoupajícím teplotám v Evropě a v dalších koutech světa se lokality potenciálního výskytu infikovaných klíšťat rozšiřují.

Seznam nebezpečných

Mezi tzv. prioritní choroby aktuálně WHO řadí devět onemocnění s nejvyšším rizikem šíření pro veřejné zdraví. Vedle krymsko-konžské hemoragické horečky sem patří covid-19, ebola, marburg, horečka Lassa, MERS, SARS, onemocnění virem Nipah, horečka Rift Valley, virus zika a nemoc X (zástupné označení pro nový a zatím neznámý patogen, který by v budoucnu mohl způsobit epidemii). Seznam prioritních chorob není uzavřený a WHO jej v čase mění. Cílem seznamu je stanovení priorit a nasměrování prostředků určených na vědu a výzkum vybraných nemocí. 


Další články v sekci