Dávný život na Marsu: Kde je nejlepší šance nalézt jeho stopy?

Pokud na Marsu někdy existoval život, starověké bahenní jezero v oblasti Hydraotes Chaos je podle vědců perfektním místem, kde ho hledat.

23.10.2023 - Stanislav MihulkaExistoval v minulosti na Marsu život? A kde bychom po něm měli pátrat? Odborníci vsázejí hlavně na oblasti s výskytem sedimentů. Americký robotický průzkumník Perseverance zkoumá marťanský kráter Jezero, kde podle všeho bývalo dávné jezero a kde by sedimenty mohly dosahovat až kilometrové tloušťky. Další oblastí vhodnou pro průzkum by mohlo být Northern Lowlands, rozkládající se východně od Valles Marineris, rovněž bohaté na sedimenty.

Nehledáme špatně?

Alexis Rodriguez z Institutu planetárních věd v arizonském Tusconu a jeho kolegové jsou přesvědčeni, že se mýlíme. Nikoliv, že bychom hledali úplně špatně, na rudé planetě ale podle nich existují slibnější lokality. Badatelé jsou přesvědčeni, že bychom se neměli zaměřovat výhradně na místa, kam sedimenty proudily, ale naopak tam, odkud sedimenty pocházejí. Místa s uloženými sedimenty často představují nepřehlednou směs materiálů různého původu, které se mohou velmi lišit co do příležitosti objevit pozůstatky života.

Oblast Hydraotes Chaos (vyznačená bíle) s bahenním jezerem. (foto: NASA, Planetary Science Institute, Alexis Rodriguez, CC BY-SA 4.0)

Rodriguezův tým navrhuje při pátrání po dávném životu rudé planety soustředit pozornost na místa, jako je oblast nazvaná Hydraotes Chaos, která se nachází přímo na rovníku Marsu. Zřejmě se zde vyskytuje dávné bahenní jezero, jehož sedimenty se rozprostřely přímo v oblasti původu. Jejich studii nedávno zveřejnil vědecký časopis Scientific Reports.

TIP: Příležitost pro organismy: Kráter Gale měl v minulosti prostředí vhodné pro život

Pláně tvořené sedimenty z místního jezera v oblasti Hydraotes Chaos nám nabízejí unikátní možnost pohledu do materiálu dávného jezera,potvrzuje Rodriguez. „Tyto pláně, kde bahno zůstalo na místě svého vzniku, jsou příležitostí pro přesně zacílený průzkum.“ V současné době bohužel nikdo neplánuje přistání nebo detailní průzkum v oblasti Hydraotes Chaos. Vědci ale budou přesvědčovat vesmírné agentury, aby této lokalitě věnovaly pozornost.


Další články v sekci