Do aukce míří hebrejská bible Codex Sassoon: Cena se může vyšplhat až k miliardě

Americká aukční síň Sotheby’s plánuje aukci nejstaršího rukopisu hebrejské bible, zvaného Codex Sassoon. Očekává se, že bude vydražen za 30 až 50 milionů dolarů (664 milionů až 1,1 miliardy Kč).

17.02.2023 - Zuzana Rychlá a ČTKPředpokládá se, že kniha pochází z konce 9. nebo ze začátku 10. století. Za jejím vznikem stojí neznámý písař, který na ní začal pracovat před 1100 lety v dnešním Izraeli či Sýrii. Codex Sassoon vznikla opisem na zhruba 400 velkých pergamenových listech a obsahuje kompletní text hebrejské bible. Je zapsána písmeny, která se podobají těm, jež jsou na svitcích tóry v dnešních synagogách.

Kniha poté několikrát změnila majitele, až nakonec skončila v synagoze na severovýchodě Sýrie, která byla zničena kolem 13. či 14. století. Přes 600 let byla kniha považována za ztracenou, dokud se znovu neobjevila v roce 1929. Od té doby je v soukromých rukou a Sotheby’s ji má v plánu vydražit letos v květnu.

TIP: Aukční dům Christie’s vydražil vzácný Einsteinův rukopis za 13 milionů dolarů

Codex Sasoon je označována za nejstarší příklad téměř úplného kodexu obsahujícího všech 24 knih hebrejské bible. Chybí v ní asi pět listů včetně prvních deseti kapitol první knihy hebrejské bible – Genesis. Kniha je zabalena v hnědé kožené vazbě z počátku 20. století. Na jejím hřbetu je vyraženo číslo 1053, což bylo katalogové číslo ve sbírce Davida Solomona Sassoona, britského sběratele a učence, který knihu koupil v roce 1929 poté, co se znovu objevila. V současné době knihu vlastní švýcarský finančník a sběratel Jacqui Safra. Pokud se naplní předpoklady aukční síně, půjde o nejdražší knihu či historický dokument, které byly kdy vydraženy.


Další články v sekci