Finanční stres je vážnější hrozbou pro lidské zdraví než rozvod, nemoc a invalidita

Stres představuje velkou zátěž pro organismus. Podle nového výzkumu je obzvláště zničující stres spojený s financemi

26.01.2024 - Stanislav MihulkaNení tajemstvím, že stres a úzkost, především v chronické podobě, nejsou jen duševními stavy, ale že se znatelně projevují na tělesném zdraví stresovaného člověka. Podle nového výzkumu, za nímž stojí odborníci britské University College London, je v tomto směru pro zdraví nejhorší finanční stres. Jejich výzkumu publikoval odborný časopis Brain, Behavior, and Immunity.

Odessa Hamiltonová a její kolegové analyzovali obsah čtyř vybraných biologických markerů, které souvisejí s odpovědí těla na stres a celkovou kondicí, ve vzorcích krve 4 934 lidí starších 50 let. Tito lidé byli účastníky dlouhodobé výzkumné studie stárnutí English Longitudinal Study of Ageing (ELSA).

Finance a zdraví

Dva z uvedených markerů, C-reaktivní protein (CRP) a fibrinogen, se podílejí na imunitní odpovědi při zánětu, zatímco zbývající dva markery, kortisol a růstový faktor IGF-1 hrají roli ve fyziologické reakci na stres. Tyto markery vědcům ukázaly, do jaké míry je ohroženo zdraví dotyčného člověka v důsledku stresu.

V následných analýzách vědci ověřovali, jak jsou tyto markery ovlivněny předchozím stresem, přičemž rozlišovali šest druhů stresujících faktorů: péče o jiné, invalidita, nemoc, zármutek, rozvod a finanční stres. Ukázalo se, že nejvíce alarmující stav měřených markerů nejsilněji souvisí právě s finančním stresem.

TIP: Průlomový experiment: Peníze pro chudé matky mění mozek jejich dětem

Lidé, kteří z uvedených stresových faktorů pociťovali pouze finanční stres, měli o 59 procent vyšší šanci, že za další čtyři roky budou patřit do skupiny s nejvíce zdraví ohrožujícím stavem zmíněných markerů. „Zjistili jsme, že finanční stres je pro lidské zdraví zřejmě opravdu zničující,potvrzuje Hamiltonová. „Je to zřejmě tím, že tato forma stresu a s ní spojená chudoba prosakuje všemi aspekty života. Může vést ke konfliktům v rodině, sociálnímu vyloučení, hladovění i ztrátě domova.“ Výzkum je ale teprve v počátcích. Vše bude nutné potvrdit a detailně prozkoumat. 


Další články v sekci