Hvězdná porodnice Cepheus A odhaluje tajemství vzniku gigantických hvězd
Vědcům se podařilo poprvé detailně pozorovat vznik velmi hmotné hvězdy v blízké hvězdné porodnici Cepheus A a potvrdit existenci akrečního disku.
Hvězdná porodnice Cepheus A je jedním z nejbližších míst, kde se v tuto chvíli rodí nové hvězdy. Vědce vždy zajímalo, jak ve hvězdných porodnicích vznikají ty největší hvězdy, jejichž hmotnost mnohonásobně převyšuje hmotnost Slunce. Nedávno dostali možnost takový proces právě ve zmíněné hvězdné porodnici detailně prozkoumat.
Ve vzdálenosti asi 2 300 světelných let od Sluneční soustavy se rodí velmi masivní hvězda HW2. Dlouho nebylo jasné, zda ji obklopuje akreční disk hmoty či nikoliv a jak vlastně probíhá její vznik. Tuto záhadu, jak se zdá, vyřešil mezinárodní tým odborníků, které vedl Alberto Sanna z italského Národního institutu astrofyziky (INAF).
Amoniak v hlavní roli
Vědci využili pozorování soustavy radioteleskopů VLA (Very Large Array), která se nachází v Novém Mexiku. Zaměřili se na amoniak, jednoduchou molekulu dusíku a vodíku, která se běžně nachází v mezihvězdných mračnech a s jeho pomocí sledovali pohyby kosmického plynu kolem vznikající hvězdy HW2. Podrobnosti výzkumu uveřejnil preprintový server arXiv.
Sanna s kolegy zjistili, že hvězdu HW2 obklopuje prstenec horkého amoniaku a dalších plynů, jehož poloměr je asi 200 až 700 AU, tedy zhruba desetinásobek vzdálenost Neptunu od Slunce. Tento prstenec je přitom součástí akrečního disku, jehož existenci badatelé svým pozorováním potvrdili. V tuto chvíli má HW2 hmotnosti asi 16 sluncí a měla by narůst do hmotnosti desítek sluncí.
Ukázalo se, že plyn v akrečním disku hvězdy HW2 současně kolabuje směrem ke hvězdě a rotuje kolem ní. Vědci odhadli, že do rodící se hvězdy proudí plyn tak intenzivně, že to odpovídá asi dvěma tisícinám hmoty Slunce ročně. Jde o nejvyšší rychlost akrece hmoty, jakou jsme kdy zaznamenali u mladé masivní hvězdy.