Návrat nemrtvého ohně: V Arktidě by se mohly objevit zombie požáry

Arktida je vyschlá a plná rašeliny, v níž ještě nejspíš doutnají loňské ohně. To není příznivá situace

31.05.2020 - Stanislav MihulkaLoni v Arktidě zuřily extrémní požáry. Postihly jak Sibiř, tak i Aljašku, i další místa. A jak se zdá, nemuselo to zůstat bez následků. Odborníci varují, že v mrazivém arktickém podzemí, které je plné rašeliny, velmi pravděpodobně stále doutnají pozůstatky loňských ohňů. A kvůli nezvykle horkému a suchému jaru, které teď v Arktidě panuje, by teď loňské požáry mohly „obživnout“. A jako ohnivé zombie znovu devastovat rozsáhlé plochy Arktidy.

Jak nedávno prohlásil Mark Parrington, expert na lesní požáry evropské agentury European Union's Copernicus Atmosphere Monitoring Service, podle aktuálních satelitních pozorování aktivních požárů v Arktidě již může docházet k zažehnutí takových „zombie“ požárů. Ačkoliv pozorování ještě nebyla potvrzena přímo v terénu, jde o ta nejvýraznější ohniska výskytu loňských arktických požárů.

TIP: Neviditelný oheň: V Indonésii bojují s podzemními požáry

Parrington se obává, že bychom se mohli stát svědky kumulativního efektu, kdy se loňské požáry „prodlouží“ do letošní sezóny na severní polokouli. Asi není nutné zdůrazňovat, jak široce devastující účinky na krajinu i prostředí by to mohlo mít. Arktida je plná rašeliny, která je teď kvůli suchému jaru výjimečně vyschlá. Jakoby se chladný sever Země proměnil na obrovskou zápalku. Arktické požárníky nejspíš čekají horké chvilky.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    NASA Earth Observatory / Jesse Allen


Další články v sekci