Nebezpečné dojmy: Ve které zemi žije nejvíce ignorantů?

Průzkum „Nebezpečné dojmy“ odhalil, ve kterých zemích mají lidé nejlepší odhad v důležitých společenských otázkách

16.03.2016 - Stanislav MihulkaBritský institut zaměřený na výzkum veřejného mínění Ipsos MORI se rozhodl prozkoumat, jak přesně lidé dokáží posoudit některé důležité otázky týkající se společnosti a jejich okolí. Výzkumníci absolvovali více než 25 tisíc rozhovorů v 33 různých zemích světa, aby respondetům položili 13 otázek.

V průzkumu, který nazvali Nebezpečné dojmy 2015, se ptali například na to: „Kolik je podle vás ve vaší zemi obézních lidí starších dvaceti let?“, nebo „Kolik si myslíte, že je ve vaší zemi nevěřících v určité náboženství?“

Zájem o věci veřejné

A jak celý výzkum dopadl? Lidé z většiny zemí mají mimo jiné sklon silně podceňovat procento obézních lidí, a neméně silně přeceňují počet nevěřících. Obyvatelé Číny a Indie mají sklon přeceňovat počty lidí, kteří mají v jejich zemích přístup k internetu. Rusové a Kolumbijci zase přeceňují počty žen ve vrcholné politice svých zemí.

TIP: Život v mamahotelu: Nejdříve z hnízda vylétají Dánové, nejpozději Černohorci

Žebříček „Index of Ignorance“ pochopitelně není možné zužovat na otázku vzdělanosti, nevědomosti nebo dokonce inteligence, svým způsobem ale vypovídá mnohé o povědomí lidí o jejich okolí a jejich orientaci ve společenských otázkách.

Úplně nejhorší odhad mají lidé v Mexiku, následovaném Indií, Brazílií, Peru a Novým Zélandem. Nejpřesnější úsudek naopak prokázali obyvatelé Jižní Koreje, Irska, Polska, Číny a Spojených států. V České republice výzkum neprobíhal.

Nebezpečné dojmy 2015
1.Mexiko11.Rusko21.Norsko
2.Indie12.Chile22.Francie
3.Brazílie13.Velká Británie23.Švédsko
4.Peru14.Izrael24.USA
5.Nový Zéland15.Austrálie25.Čína
6.Kolumbie16.Japonsko26.Polsko
7.Belgie17.Kanada27.Irsko
8.Jižní Afrika18.Německo28.Jižní Korea
9.Argentina 19.Nizozemsko  
10.Itálie20.Španělsko  
  • Zdroj textu

    IFL Science, Ipsos MORI

  • Zdroj fotografií

    Swiss Federal Council


Další články v sekci