Pacientka v kritickém stavu se stala první přímou obětí hackerského útoku

Další z řady útoků ransomwaru na nemocnice si tentokrát vybral daň v podobě lidského života

25.09.2020 - Stanislav MihulkaNedávno došlo k hackerskému vyděračskému útoku na univerzitní nemocnici v německém Düsseldorfu. Útok vyřadil počítačové systémy a tentokrát měl i fatální následky. Do nemocnice měla být totiž převezena pacientka v kritickém stavu, jejíž život závisel na přístrojích. Další nemocnice s potřebným vybavením byla příliš daleko, takže lékaři museli pacientku nouzově přepravit do nemocnice v blízkém Wuppertalu, kde záhy zemřela.

Německé úřady zahájily vyšetřování kvůli zabití z nedbalosti. To znamená, že pokud bude dopaden hacker spojený s tímto případem, bude ze zabití pacientky obviněn. Pokud se vše potvrdí, podle všeho půjde o první známý případ zabití přímo spojený s hackerským útokem. Zřejmě šlo o útok kriminálního rázu, jehož účelem bylo získání peněz.

Zkušenosti s vyděračským softwarem mají nemocnice z celého světa a podobné případy známe i z Česka – terčem útoků se zde staly nemocnice v Benešově a letos na jaře i Fakultní nemocnice v Brně. Tentokrát ale došlo k nejhoršímu.

TIP: Varování: Kyberútoky na automobilový provoz by mohly vést k masakru

Je smutnou ironií, že nemocnice Düsseldorf University Hospital zřejmě nebyla primárním cílem útoku. Hackeři s ransomwarem vydírali univerzitu Heinrich Heine University Düsseldorf, která je s nemocnicí spojená, ale sídlí jinde ve městě. Policisté kontaktovali hackery a sdělili jim, že ohrozili pacienty v nemocnici. Hackeři jim sice následně předali kódy pro opětovné spuštění počítačů nemocnice, pro zmíněnou pacientku už ale bylo pozdě.


Další články v sekci