Paleontologové objevili v Číně stopy až pětimetrového raptora ze skupiny troodontidů

Stopy nalezené v jihovýhodní Číně prozradily doposud neznámého obřího troodontida, který dostal jméno Fujianipus yingliangi.

01.05.2024 - Stanislav MihulkaNa základě fosilizovaných stop objevených v jihovýchodní Číně, paleontologové popsali nový druh dravého megaraptora – obřího příbuzného velociraptorů, známých z filmového Jurského parku. Dávné otisky vědci objevili v roce 2020, společně se stopami dalších druhů dinosaurů, v čínské provincii Fu-ťien.

Stopy obrovského raptora

Doposud neznámý raptor dostal jméno Fujianipus yingliangi a podle vědců nešlo o žádného drobečka. Na základě velikosti objevených stop vědci odhadují, že Fujianipus yingliangi byl asi 1,8 metru vysoký a na délku měřil zhruba 5 metrů. Jde o velikost srovnatelnou s austroraptory a utahraptory a Fujianipus yingliangi tak zřejmě patřil mezi největší zástupce svého druhu. Podrobnosti vědci zveřejnili v odborném časopisu iScience.

Lidé si většinou představují raptory podle velociraptorů (ve skutečnosti deinonychů) z filmové série Jurský park, kde byli vykresleni jako svalnatí zabijáci velcí zhruba jako dospělý člověk,uvádí Anthony Romilio z Queenslandské univerzity, který se na výzkumu podílel. „Stopy, které jsme zkoumali, ale zanechal dinosaurus ze skupiny, jejíž zástupci byli mnohem štíhlejší a zřejmě i chytřejší než raptoři z Jurského parku. Šlo o troodontidy, kteří se objevili ve střední juře, asi před 170 miliony let.“ 

Fujianipus yingliangi (ilustrace: The University of Queensland, Yingliang, CC BY-SA 4.0)

Objev stop nového troodontida potvrzuje představy, že se mezi těmito lehce stavěnými raptory nacházely i velmi velké druhy. Před časem byly nalezeny fosilní pozůstatky velkého troodontida na Aljašce a čerstvý objev z jihovýchodní Číny naznačuje, že tito masivní troodontidi obývali i mnohem jižněji položené oblasti. 


Další články v sekci