Před startem do černé tmy: Sovětské noční čarodějky se chystají do akce

02.05.2023 - redakce Válka REVUEKolorovaná fotografie zachycuje Jevdokiju Beršanskou, velitelku 588. nočního lehkého bombardovacího leteckého pluku, později proslaveného spíše pod názvem 46. gardový noční bombardovací letecký pluk, udílející osádce poslední pokyny před bojovým letem.

Hrdinky SSSR

Snímek vznikl v roce 1942 a zbylé dvě „noční čarodějnice“, jak jim přezdívali němečtí vojáci, jsou Jevdokija Nosaľová a Nina Uljaněnková. Obě později obdržely Zlatou hvězdu hrdiny SSSR, Nosaľová bohužel posmrtně. Beršanská měla již před začátkem války desetiletou praxi jako instruktorka létání a pilotka u civilních aerolinií a při zformování jednotky byla mezi dobrovolnicemi ve svých téměř 30 letech nejstarší. I díky bohatým zkušenostem mimo jiné s létáním v noci a podle přístrojů velela „nočním čarodějnicím“ od zformování útvaru až do samého konce války a jako jediná žena v historii obdržela Řád Suvorova.

TIP: Čarodějnice bez košťat: Vznik ženských leteckých jednotek s Sovětském svazu

Podle vzpomínek příslušnic pluku byla Beršanská každou noc na startovací dráze a osobně sledovala odlety jednotlivých osádek na pomalých dvojplošnících Polikarpov Po-2, aby je pak při příletu z bojové akce zase vítala.


Další články v sekci