Příjemné překvapení: Protinádorový lék pomáhá pacientům se svalovou dystrofií

Lék ze skupiny inhibitorů receptoru CSF1R podporuje změny svalových vláken, které jsou díky šťastné souhře okolností příznivé pro lidi s Duchennovou svalovou dystrofií

06.07.2022 - Stanislav MihulkaModerní medicína přinesla veliké množství rozmanitých léčiv, která se dnes využívají k léčbě všemožných chorob. Vzhledem ke složitosti lidského těla a pochodů, které v něm probíhají, se poměrně často stává, že neznáme všechny důsledky, které může užívání určitého léku člověku přinést. Někdy je z toho nebezpečný problém a jindy zase poměrně příjemné překvapení.

Potěšujícího překvapení ohledně jednoho léku se nedávno dočkal tým, který vedl Fabio Rossi z kanadské Univerzity Britské Kolumbie. Při studiu regenerace svalů používali protinádorový lék ze skupiny inhibitorů receptoru CSF1R a úplnou náhodou zjistili, že tento lék vyvolává změny svalových vláken, které jsou příznivé pro pacienty s Duchennovou svalovou dystrofií (DMD), velmi závažnou genetickou poruchou, která vede k předčasnému úmrtí.

Štastná náhoda v léčbě svalové dystrofie

Dotyčný lék podporuje přeměnu glykolytických svalových vláken, která jsou náchylnější k poškození, na více odolná glykolyticko-oxidační svalová vlákna. Experimenty na myších s Duchennovou svalovou dystrofií ukázaly, že za pár měsíců užívání tohoto léku dojde k podstatnému zlepšení jejich svalů i tělesných aktivit. 

TIP: Nečekaná inspirace: Zimující medvědi grizzly nám pomohou se svalovými atrofiemi

Vývoj nového léčiva pro lidské pacienty obvykle zabere dlouhou dobu. V tomto případě ale jde o lék, který již prošel testy a schvalováním jako prostředek pro léčbu některých nádorů, což by celý proces mělo podstatně zkrátit. Rossi je přesvědčen, že by jejich výzkum mohl v dohledné době vést k nové léčbě Duchennovy svalové dystrofie, která zbrzdí neblahý rozvoj tohoto onemocnění.

 


Další články v sekci