Sýček obecný: Zvědavec s pohnutým osudem

Ještě nedávno byl sýček obecný hojnou sovou. Za posledních 40 let ale počty těchto soviček strmě klesly na méně než deset procent původní populace

12.08.2022 - Marek TeličkaSýčka obecného (Athene noctua) je možné považovat za ukazatel zdravé a pestré krajiny. Druh, jenž si svou zvědavostí (lákají ho rozsvícená okna) neprávem vysloužila nelichotivou nálepku posla smrti, jen dnes řazen mezi naše nejohroženější opeřence.

TIP: Srdnatý obránce puštík vousatý: Sova s duší mušketýra

Vinu nese především změna přístupu člověka ke krajině a – zejména přechod na intenzivní zemědělství s používáním chemie, spojování políček do obrovských lánů nebo úbytek extenzivní pastvy a shromažďování dobytka kolem statků. Kromě toho končívá život sýčků i vinou četných technických pastí (sudy, bazény, roury, síťovina), na kterých každoročně zbytečně zahyne i mnoho jiných živočichů. 

Sýček obecný (Athene noctua)

  • Řád: Sovy (Strigiformes)
  • Čeleď: Puštíkovití (Strigidae)
  • Velikost: Délka 23–27,5 cm, hmotnost 150–250 g, rozpětí křídel 50–57 cm.
  • Vzhled: Poměrně ploché temeno (zezadu je na něm kresba tzv. „nepravé tváře“), dlouhé nohy a krátký ocas. Svrchu je peří hnědé, bíle kropenaté, na temeni jemněji, na hřbetě výrazněji. Břicho je bělavé, hustě hnědě čárkované. Bělavé šikmé obočí dodává sýčkovi „přísný“ výraz. Oči jsou žluté. 
  • Potrava: Hmyz, drobní hlodavci, malí ptáci, mláďatům jsou přinášeny jako hlavní složka potravy žížaly. 
  • Hnízdění: Hnízdit začíná nejčastěji v dubnu, samice snáší 3–6 vajec. Doba sezení je zhruba 28 dnů, doba hnízdní péče o mláďata cca 4 týdny

Další články v sekci