Unikátní objev odhalil nejbližší „dvojité“ kvazary

Náročná pozorování přinesla objev dvou vzácných dvojitých kvazarů, které se nacházejí ve vzdálenosti přes 10 miliard světelných let od nás

09.04.2021 - Stanislav Mihulka



Když se supermasivní černá díra v centru galaxie dostane k opravdu vydatné „potravě“, v některých případech se extrémně rozzáří a vytvoří kvazar. Pro supermasivní černé díry je výtečnou příležitostí ke krmení splývání galaxií, které promísí kosmický plyn a prach. Výjimečně se stává, že supermasivní černé díry splývajících galaxií vstoupí do stádia kvazaru ještě předtím, než samy splynou do jediné černé díry. Tak se zrodí „dvojitý“ kvazar.

Podle toho, co vidíme ve vzdáleném vesmíru, jsou dvojité kvazary velice vzácné. Jeden dvojitý kvazar připadá na zhruba tisícovku obyčejných „single“ kvazarů. Yue Shen z americké University of Illinois at Urbana-Champaign tvrdí, že najít dvojitý kvazar je jako najít jehlu v kupce sena. Shenovi a jeho kolegům se to ale podařilo.

Nejbližší dvojité kvazary

Objevili hned dva dvojité kvazary, což je pozoruhodný výkon, který je zároveň ověnčený rekordem. Představují totiž nejbližší dvojité kvazary, jaké jsme zatím našli. I tak ale jejich záření letělo k Zemi více než 10 miliard let. Vzdálenost mezi kvazary v těchto dvojicích je vždy jen pár tisíc světelných let. Dvojité kvazary po určité době pravděpodobně zanikají, splynutím do jediné veliké supermasivní černé díry. 

TIP: Vědci pozorovali gigantický výtrysk hmoty kvazaru, široký jako celá galaxie

Nebylo to jednoduché. Pro objev těchto dvojitých kvazarů byla nutná pozorování vesmírných i pozemních observatoří, včetně Hubbleova vesmírného dalekohledu, observatoře Gaia, pozorování Sloanovy prohlídky oblohy Sloan Digital Sky Survey, a také teleskopu Gemini North Telescope.


Další články v sekci