Whiskey s ledem: Sovětsko-švédský incident ponorky S-363 (1)

Severské království je dnes a bylo i za studené války neutrální zemí. Přesto se nevyhnulo pozornosti Moskvy. Vzdušný prostor Švédska narušovaly vojenské letouny, do výsostných vod zase vplouvaly lodě a ponorky. Jeden z těchto incidentů mohl dokonce skončit jadernou katastrofou

22.12.2019 - Jan ČurdaV dopoledních hodinách 28. října 1981 odváželi dva švédští rybáři svůj úlovek na člunu zpět do přístavu Karlskrona na jihu Švédska, když si všimli velké ropné skvrny na hladině. Jeden z nich, Bertil Sturkmen, se později na místo vrátil a pátral po okolí. Naskytl se mu nečekaný pohled: téměř osmdesátimetrová ponorka čněla z moře uvízlá na mělčině pár desítek metrů od ostrůvku Torumskär. Na její věži stál důstojník, díval se na něj dalekohledem a v rukou držel samopal. 

Vetřelec na mělčině 

Sturkmen se vrátil do Karlskrony a ohlásil svůj nečekaný objev na nedalekou základnu švédského námořnictva, ve které se nacházela flotila pobřežní obrany. Karlskrona byla dobře chráněna před případným útokem, neboť ležela v mělké zátoce přehrazené pásem skalnatých ostrůvků, které vyžadovaly opatrné obeplutí. Ponorka se nějakým způsobem dostala až na necelých 10 km jihovýchodně od švédské základny.

Hlídkový člun Smyge dorazil k uvízlé ponorce kolem 11. hodiny a jeho velitel Karl Andersson navázal s její posádkou konverzaci v němčině. Dostalo se mu informace, že ponorka se kvůli poruše navigačního systému odchýlila z kursu. Šlo o sovětskou ponorku S-363 třídy Projekt 613 (v kódu NATO Whiskey); tato skutečnost dala incidentu přezdívku Whiskey on the Rock (což lze přeložit buď doslova jako „whiskey na skále“ nebo jako frázi „whiskey s ledem“).

Neutrální Švédsko

Ačkoliv podle mezinárodního námořního práva činila vzdálenost hranice teritoriálních vod 12 námořních mil (22,2 km) od pobřeží, sovětské ponorky se ke švédským břehům přiblížily vícekrát už v 60. a 70. letech. Plavidla královského námořnictva na ně dokonce několikrát zahájila palbu, ale bez zjevného účinku.

Švédsko bylo za studené války formálně neutrální, leč zjevná blízkost Stockholmu k západnímu táboru motivovala sovětské zpravodajské aktivity v této oblasti. Švédové opláceli nevítanou pozornost těsným sledováním nezvaných letounů a ponorek vlastními loděmi a letadly, což občas vedlo k napjatým situacím. Například v roce 1985 skončilo střetnutí sovětské stíhačky Su-15 se švédským strojem Saab 37 Viggen smrtelnou havárií vetřelce. 

Připlouvá sovětská flotila 

Večer předchozího dne – bylo to zhruba v době, kdy sovětská ponorka uvízla na mělčině – testovala švédská ponorka Neptun a dva vrtulníky nový typ torpéda, o nějž se Sověti mohli zajímat. Sovětská posádka se zoufale snažila loď vyprostit zvyšováním otáček lodních šroubů, až se rámus dieselových motorů rozléhal na pevninu. Když se zpráva o nevítaném hostovi roznesla, obklopily ponorku čluny pobřežní stráže i žurnalisté.

TIP: Jak chutná studená válka: Drsný nábor do čínských ozbrojených sil

Stockholm požadoval výslech kapitána ponorky Anatolije Gustina, což ovšem Moskva odmítla s tím, že S-363 vstoupila do švédských vod, aby zde hledala pomoc, ačkoliv nevyslala nouzový signál. Později švédské radary zachytily několik sovětských lodí blížících se k ponorce. Flotila pod velením admirála Kalinina zahrnovala raketový torpédoborec Obrazcovyj třídy Kašin, dále starší, děly vyzbrojený torpédoborec, dva raketové čluny, fregatu a remorkér. Zatímco ponorka Neptun se snažila manévrováním zpomalit blížící se flotilu, přístup k S-363 zablokoval ledoborec Thule

Dokončení v úterý 24. prosince


Další články v sekci