Ztracen od roku 1362: Vědci objevili kostel potopeného středověkého městečka

27.05.2023 - Stanislav MihulkaStředověká osada či městečko Rungholt se podle historických záznamů nacházela na území dnešní německé spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko. Její přesná poloha a umístění jednotlivých budov nejsou zcela známé, z historických pramenů je ale zřejmé, že šlo ve své době o důležitou obchodní křižovatku středověkého Severního Fríska. 16. ledna roku 1362 ale Rungholt pohltilo moře při katastrofálním přílivu a následných záplavách, jaké doprovázejí cyklóny v Severním moři. Události, které dnes přezdívá „potopa svatého Marcela“, padlo za oběť osm farností a okolo 25 tisíc lidí.

Dnes je tato oblast pod názvem Waddenské moře součástí Světového dědictví UNESCO. V současnosti zde probíhá intenzivní průzkum. Odborníci německého mezioborového týmu nedávno s využitím archeologických a geologických metod objevili místo, kde se nalézá kostel osady Rungholt. Jde o významný úspěch, kterým se konečně uzavírá odborná debata, trvající déle než sto let.

Vykopávky v mořském bahně

Zkázu Rungholtu ve své době doprovázela řada pověstí. Místní například dodnes věří, že za klidných nocí lze zaslechnout vyzvánění kostelních zvonů potopeného kostela. Dnes tato zaniklá obchodní stanice představuje unikátní příležitost pro archeology. Jde o významný příklad toho, jak lidé již velmi dlouho pronikají na pobřeží severního Německa, navzdory drsným podmínkám, které v těchto místech panují.

Klíčem k úspěchu byla spolupráce mezi vědci z různých oborů. „Osídlení jako je Rungholt jsou skrytá pod bahnem,vysvětluje geofyzik Dennis Wilken z Univerzity v Kielu. „K jejich objevení a zmapování využíváme rozličné geofyzikální metody, včetně magnetické gradiometrie, elektromagnetické indukce nebo seismologie.

TIP: Místo příšery vědci objevili pod hladinou jezera 3 000 let starou pevnost

V květnu 2023 badatelé díky těmto metodám poblíž Hallig Südfall lokalizovali struktury o rozměrech 40 × 15 metrů, které odpovídají základům středověkého kostela. Nález již potvrdily první sondy a vykopávky, které vědcům poskytly rámcovou představu o objevené budově.


Další články v sekci