Místo příšery vědci objevili pod hladinou jezera 3 000 let starou pevnost

23.11.2017 - Stanislav Mihulka

Turecké jezero opředené legendami o podvodní příšeře vydalo své tajemství – archeologové na jeho dně objevili 3 000 let starou pevnost

Pevnost v jezeře - Jezero Van ukrývá velkou stavbu z éry království Urartu
Pevnost v jezeře - Jezero Van ukrývá velkou stavbu z éry království Urartu

Reklama

Turecké jezero Van, ležící ve výšce 1 750 metrů nad mořem, má vlivem rychlého odpařování, způsobeného místním klimatem, tak vysoce alkalickou vodu, že se v něm prakticky nelze utopit. Kromě toho je ale také známé legendou o podvodní příšeře, ne nepodobné slavné Nessie ze skotského jezera Loch Ness.

Podobně jako její skotská sestřička je i monstrum z jezera Van předmětem zájmu amatérských lovců záhad i seriózních vědců. Tím posledním, kdo se na průzkum přes 3 700 km² velkého a místy až 457 metrů hlubokého jezera vydal, byl Tahsin Ceylan z Univerzity Van Yüzüncü Yıl a jeho tým potápěčů a archeologů. Podle tureckých médií byl jejich výzkum kounován nečekaným úspěchem. Ne snad, že by se vědcům podařilo objevit stopy po podvodní příšeře, jejich čerstvý objev je ale neméně zajímavý.

TIP: U skotského ostrova Skye byl objeven bratranec Lochnesské příšery

Vědci pod hladinou jezera narazili na pozůstatky 3 000 let staré pevnosti, postavené pravděpodobně obyvateli starověkého arménského království Urartu. Království existovalo v letech cca 860 př. n. l. až 585 př. n. l. a je považováno za první známé arménské království.

Objevená pevnost měří na délku asi kilometr a její zdi dosahují až do čtyřmetrové výšky. Dobrou zprávou je, že vzhledem ke složení vody je pevnost ve velmi zachovalém stavu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Daily Sabah, IFL Science, Hürriyet Daily News

  • Zdroj fotografií: Turkey PM Press&InfoDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907