Turecké jezero opředené legendami o podvodní příšeře vydalo své tajemství – archeologové na jeho dně objevili 3 000 let starou pevnost
Turecké jezero Van, ležící ve výšce 1 750 metrů nad mořem, má vlivem rychlého odpařování, způsobeného místním klimatem, tak vysoce alkalickou vodu, že se v něm prakticky nelze utopit. Kromě toho je ale také známé legendou o podvodní příšeře, ne nepodobné slavné Nessie ze skotského jezera Loch Ness.
Podobně jako její skotská sestřička je i monstrum z jezera Van předmětem zájmu amatérských lovců záhad i seriózních vědců. Tím posledním, kdo se na průzkum přes 3 700 km² velkého a místy až 457 metrů hlubokého jezera vydal, byl Tahsin Ceylan z Univerzity Van Yüzüncü Yıl a jeho tým potápěčů a archeologů. Podle tureckých médií byl jejich výzkum kounován nečekaným úspěchem. Ne snad, že by se vědcům podařilo objevit stopy po podvodní příšeře, jejich čerstvý objev je ale neméně zajímavý.
TIP: U skotského ostrova Skye byl objeven bratranec Lochnesské příšery
Vědci pod hladinou jezera narazili na pozůstatky 3 000 let staré pevnosti, postavené pravděpodobně obyvateli starověkého arménského království Urartu. Království existovalo v letech cca 860 př. n. l. až 585 př. n. l. a je považováno za první známé arménské království.
Objevená pevnost měří na délku asi kilometr a její zdi dosahují až do čtyřmetrové výšky. Dobrou zprávou je, že vzhledem ke složení vody je pevnost ve velmi zachovalém stavu.
Daily Sabah, IFL Science, Hürriyet Daily News
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)