Indická sonda Čandraján-3 úspěšně vstoupila na orbitu Měsíce

Indie se po třech letech znovu pokouší o přistání na Měsíci. Její sonda Čandraján-3 již zakotvila na orbitě našeho souputníka. 

08.08.2023 - Martin Reichman



Navzdory dílčímu neúspěchu z roku 2020, kdy se pokus o měkké přistání sondy Čandraján-2 na povrchu Měsíce nevydařil, se Indie nevzdává a lunární reparát má již brzy skládat její sonda Čandraján-3 (Měsíční loď 3).

Vylepšenou sondu vynesla do vesmíru 14. července raketa Launch Vehicle Mark-3 (LVM3). Sonda pak více než týden obíhala kolem Země, než nastoupila kurz k našemu souputníkovi. Během víkendu pak sonda úspěšně vstoupila na vysoce výstřednou oběžnou dráhu Měsíce a díky zážehu upravila trajektorii z původních 164 × 18 074 kilometry na 170 × 4 313 kilometrů. Podobné manévry čekají sondu ještě tři, než se její oběžná dráha ustálí zhruba na 100 kilometrech od povrchu Měsíce.

Lunární reparát

Poté se 23. nebo 24. srpna má od sondy oddělit přistávací modul Vikram (Chrabrost), který nese ve svých útrobách šestikolový rover Pragyan (Moudrost) a pokusí se přistát poblíž málo prozkoumaného jižního pólu Měsíce. Do stejné oblasti má letos v srpnu zamířit i ruská mise Luna-25.

Chandrayaan-3 Mission

Během dvoutýdenní mise má Pragyan shromažďovat data a fotografie a odesílat je k analýze zpátky na Zemi. K tomu mu poslouží jak sonda Čandraján-3, tak i její předchůdkyně Čandraján-2, která stále operuje na orbitě Měsíce. Rover je vybavený pěticí přístrojů, které by se měly zaměřit na fyzikální vlastnosti povrchu Měsíce, atmosféru blízkou povrchu a tektonickou činnost s cílem zjistit, co se děje pod povrchem.

V případě, že mise uspěje, stane se Indie teprve čtvrtou zemí v historii, které se podařilo měkké přistání na povrchu Měsíce a vstoupí do prestižního klubu, jehož členy jsou Spojené státy, Rusko a Čína.


Další články v sekci